‘Hapis cezası çıkmazsa bu vahşet bitmez!’

14 Mart 2018 Çarşamba - 2:30 | Son Güncelleme : 14 03 2018 - 2:30

Hayvana eziyet korkutucu boyutlara ulaştı. Aydın’da ikisi yavru 3 köpek raylara bağlandı, biri feci şekilde can verdi, ikisi son anda kurtarıldı.


Son günlerde artan hayvana şiddet haberlerinde bu kez tüyler ürperten bir yenisi daha eklendi. Korkunç olay önceki akşam Aydın’ın Efeler ilçesi Ilıcabaşı Mahallesi’nde meydana geldi. Kimliği belirsiz kişi veya kişiler, 2’si yavru olmak üzere 3 köpeği, farklı saatlerde demiryolundaki raylara iple bağlayarak ölüme terk etti. Hayvanlardan birinin üzerinden geçen tren, başını gövdesinden ayırdı. Kısa süre sonra, bölgede iki yavru köpeğin daha aynı şekilde raylara iple bağlandığı ihbarını alan Büyükşehir Belediyesi ekipleri, treni durdurarak bağlı olan yavruları ezilmekten kurtardı. Başı kopan köpeği gören vatandaşlar, vahşet karşısında şok yaşadı.
 
Acil hapis cezası!
 
Hayvanlara işkence ile ilgili olarak hazırlanan kanun tasarısı taslağına göre sahipli veya sahipsiz hayvanlara işkence yapan, öldürenler 4.5 yıl, nesli yok olma tehlikesi altında olan hayvanları öldürenler 7 yıla kadar hapse mahkum edilecek. Birden çok hayvana karşı bu suçu işleyenin cezası yarı oranında artırılarak 6 aydan 4.5 yıla çıkacak. Nesli yok olma tehlikesi altında olan bir hayvanı öldüren 3 yıldan 7 yıla kadar hapis. Birden çok hayvana karşı bu suçu işleyenin cezası yarı oranında artırılarak 4.5 yıldan 10.5 yıla kadar hapis olacak. Sahipli hayvana karşı işlenen suçlar sahibinin şikâyetine, sahipsiz hayvanlara işlenen suçlar ise Orman ve Köyişleri Bakanlığı tarafından Cumhuriyet başsavcılığına yazılı başvurusuna bağlandı. Bakanlık bu görevi bölge müdürlükleri ile il ve ilçelerdeki taşra teşkilatları aracılığıyla yerine getirecek. Hayvan severler tam da bu noktada “Bakanlık öldürülen, işkence gören hayvanların peşine mi düşecek? Bununla nasıl uğraşacak? Bakanlığın gözden kaçırdıkları ne olacak” diyerek tasarıya karşı çıkıyor.

ETİKETLER