'Görevden almak zorundayım'

GÜLÜMHAN GÜLTEN/ANKARA |  08 Ocak 2014 Çarşamba - 19:53 | Son Güncelleme : 08 01 2014 - 19:53

Hükümetin bürokrasideki kritik kadroları görevden alma operasyonunda Maliye Bakanlığı'nda yaşanan ve dün VATAN'ın duyurduğu depremde resmi olarak hayata geçirildi.


Maliye Bakanlığı'nda kritik üst düzey yöneticilerin görevden alınmalarına ilişkin atama kararları dün Resmi Gazete'de yayınlanmaya başladı. Ancak listelerle görevden almalar devam ediyor.

Dün Resmli Gazete'de yayınlanarak yürürlüğe giren yeni kararnamelerle DMO Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu Başkanı Metin Akdamar görevinden alındı. Bu göreve Milli Emlak Genel Müdür Yardımcısı Tufan Büyükuzun getirildi.
Gelir Politikaları Genel Müdürü Ünal Tayyan görevinden alındı, bu göreve yardımcısı Erol Öz atandı.

Muhasebat Genel Müdürü Mehmet Sarıtaş görevinden alındı. Yerine İstanbul Defterdarı Bekir Bayraktar getirildi. İstanbul Defterdarlığına Vergi Başmüfettişi Fahrettin ÖZDEMİRCİ atandı.Maliye Yüksek Eğitim Merkezi Başkanı (MAYEM) Veliyüddin Bahadır Özkan görevinden alındı. Bu göreve İdari ve Mali İşler Dairesi Başkanı Adem KABADAYI atandı. Gelir İdaresi Daire Başkanı Hasan KURNAZ görevinden alındı yerine Gelir İdaresi Grup Başkanı Kaan KASIM atandı. Gelir İdaresi Başkan Yardımcılığı'na Vergi Denetim Kurulu Başkan Yardımcısı Necmi Keskinsoy atandı. Gelir İdaresi Daire Başkanları Uğur Doğan, Ömer Kaya, Mustafa Atmaca görevlerinden alınarak, müşavir kadrolarına atandılar.

SINIF ARKADAŞI, DANIŞMANI VE ÖZEL KALEMİYDİ

Görevden alınan üst düzey bürokratlar içinde Maliye Bakanlığı Özel Kalem Müdürlüğü yapan ve ayrıca Bakan Danışmanı olan Metin Akdamar'ın da bulunması dikkat çekiyor. Akdamar, Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'in sınıf arkadaşı olarak biliniyor. Her iki isim de Ankara Siyasal Bilgiler Fakültesi İktisat Bölümü mezunu. Akdamar, DMO Genel Müdürlüğüne Şubat 2011 tarihinde vekâleten, Nisan.2011 tarihinde ise asaleten atanmıştı.

BAKAN ŞİMŞEK "ALMAK ZORUNDAYIM" DEMİŞ

Üst düzey bürokratların bazılarına görevden alınma kararını bizzat Bakan Mehmet Şimşek'in tebliğ ettiği belirtilirken, görevden alınan isimlerden bazılarının yakın çevresi süreci "Bakan çağırıp, görevden almak zorundayım, dedi" şeklinde anlattılar.

BAKANLIKTA "MC CARTHY" SENDROMU YAŞANIYOR

Öte yandan bütün bu yaşananlar Maliye Bakanlığı'nın her düzeydeki bürokrasisinde büyük bir gerginlik yarattı. Bir Maliye üst düzey yetkilisi Bakanlıkta yaşanan durumu şöyle anlattı:

"Şu anda sanki Bakanlıkta Mc Carthy dönemine benzer günler yaşanıyor. Kimin ne için görevden alındığı, ne zaman alınacağı belli değil. Kimin kime karşı ya da kime yakın olduğu belli değil. Herkesle ilgili birilerine yakın ya da değil, diye yorumlar yapılıyor. Herşey birbirine karışmış durumda."


MCCARTHY DÖNEMİ NEDİR?

McCarthy dönemi olarak adlandırılan dönem 1940'lı yılların sonunda başlayıp 1950'li yılların sonuna değin ABD'de sürmüş anti-Komunist kuşkuculuğunu belirtmek için kullanılıyor. Adını, ABD senatoru Joseph McCarthy'den alan bu dönemde, ceşitli durumlardan ötürü türlü insanlar Komunist ya da Komünist yandaşı olmakla suçlanmış, özel ve devlet kurumlarınca saldırgan soruşturmalarla karşı karşıya kalmışlardı.

Bu dönem süresince, birçok insan kovulmalara, işten atılmalara, görevden almalara, işyerlerinin yok edilmesine ve tutuklanmalara maruz kalmıştı. Bu olaylar, Soğuk Savaş'ın bir parçası olmuştu.

MALİYE BAKANLIĞI’NDAN AÇIKLAMA

Maliye Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada görev değişiklerinin idari bir tasarruf olarak gerçekleştirildiği ifade edildi. Ayrıca; Mehmet Şimşek'in "Görevden almak zorundayım" şeklinde bir ifade kullanmadığı belirtildi.


Sevdiklerinizin güvenliğini şansa bırakmayın!