'Geleceğin teknoloji yıldızı' adayları

13 Ocak 2020 Pazartesi - 17:58 | Son Güncelleme : 13 01 2020 - 17:58

Hakkari'de, Cumhurbaşkanlığının 100 günlük icraat programı kapsamında açılan Deneyap Teknoloji Atölyesi'ne katılan öğrenciler 7 aylık eğitimde öğrendiklerini düzenlenen yarışmada sergiledi.


Hakkari'de "geleceğin teknoloji yıldızı" adayları yeteneklerini  sergiledi. Deneyap Atölyesi'nin kurulduğu 12 şehirden biri olan Hakkari'de,  geleceğin teknolojisinin öğretildiği kent genelindeki 160 öğrencinin, yazılım ve  kodlama konularında öğrendiklerini uygulamalı göstermelerini sağlamak amacıyla  yarışma düzenlendi.
 
Gençlik Merkezi Spor Salonu'nda vatandaşların yoğun ilgi gösterdiği  etkinlikte Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu'nun mesajı okundu. Ortaokul ve lise öğrencilerinden oluşan 10 grubun yarıştığı etkinlikte  öğrenciler, yazılım yükleyip kodlama yaptıkları legoları, bilgisayarda  ayarladıkları programlara göre hareket ettirerek, en iyi puanı almaya çalıştı. Heyecanlı anların yaşandığı etkinlikte dereceye giren gruplardaki  öğrenciler ödüllendirildi.  Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü Murat Koca, AA muhabirine yaptığı  açıklamada, tasarım süreciyle başladıkları eğitimler sonucunda sergi aşamasına  geldiklerini söyledi.  Öğrencilerin legolarla python programlama dilini kullanarak robotları  kodladığını anlatan Koca, "Bu yarışmayla amacımız hem öğrencilerin motivasyonunu  artırmak hem de öğrendiklerini göstermelerini sağlamaktı. Öğrenciler kodladığı  robotları yarıştırıyor. 40'ı Yüksekova'da olmak üzere 130 öğrencimiz çalışmada  yer alıyor. Velilerin yoğun ilgi göstermesi bizi mutlu ediyor." diye konuştu. Lise öğrencisi Serdar İrinç de heyecanlı olduklarını dile getirerek,  yazılım yükledikleri robotlarla yarıştıklarını ve bu eğitimlerin gelecekte meslek  sahibi olmaları açısından önem taşıdığını söyledi.
 
 Velilerden Aslan Yaşar da çocuklarına böyle bir imkan sağlanmasından  duyduğu memnuniyeti dile getirerek, "Öğrencilerimize imkan verildiğinde çok güzel  şeyler yapabildiklerini görebiliyoruz. Çok güzel bir yarışma oldu. Biz de aileler  olarak destek vermek için geldik." dedi.
 
  
 

ETİKETLER

Deneyap Hakakri atölye