‘Futbol ve uydu’ ile 20 milyon eve girecek

NECLA DALAN / VATAN |  03 Ağustos 2015 Pazartesi - 2:30 | Son Güncelleme : 03 08 2015 - 2:30

Türk Telekom Grubu, televizyon yayıncılığında iddialı. Futbola odaklanarak UEFA Şampiyonlar Ligi ve UEFA Avrupa Ligi yayın haklarını alan grup; Tivibu ile 20 milyon haneye girmeyi hedefliyor


Sadece abone olan kullanıcıların erişimine açık olan ve Pay TV olarak nitelendirilen pazar, 2014 yılında küresel bazda 927 milyon aboneye ulaşmış durumda. Bu rakamın 2015 sonu itibariyle 967 milyon olması bekleniyor. Türkiye’de genişbant internet abone sayısı hızlı bir büyüme ile 2015 yılı birinci çeyreğinde 43 milyona ulaştı. Hanelerin 19 milyonundan fazlasında TV yayınları seyrediliyor, 5.5 milyonunda ise bir Pay TV aboneliği bulunuyor. Türkiye’de 2005-2015 yılları arasında toplam 18 milyar liralık yatırım yapan Türk Telekom’un liderlik ettiği IPTV alanında ise abone sayısı 2015 yılı ikinci çeyreği itibarı ile 380 bine ulaşmış durumda.

Deneyimi zenginleştirecek

Türkiye’nin ilk IPTV platformu olarak bu dönüşümün Türkiye’deki öncülüğünü yapan Tivibu, gelişimini uydu platformu ile sürdürüyor. Tivibu platformu, uydu atılımıyla daha geniş kitlelere ulaşmayı, Türkiye’de 20 milyondan fazla haneye girerek gelişmiş yayın özellikleri ve TV deneyimini zenginleştirmeyi hedefliyor. Tivibu; bilgisayar, tablet, telefon ve televizyon olmak üzere 4 ekrandan TV izleme deneyimi sunuyor, kullanıcılara diledikleri içeriği diledikleri zaman izleme olanağı sunuyor.

Bu arada Türk Telekom Grubu, içerikte spor yayıncılığına odaklandı. Dünyanın en önemli spor organizasyonlarından biri olarak kabul edilen ve yedi kıtadan milyonlarca futbolseverin takip ettiği UEFA heyecanı Türkiye’de, Tivibu’nun hem IP TV hem de uydu yayını üzerinden seyredebilecek. Türk Telekom Grubu, UEFA Şampiyonlar Ligi ve UEFA Avrupa Ligi yayın haklarını 2015-2016 sezonundan başlayarak 3 yıl süreyle Tivibu ekranlarından sporseverlerle buluşturacak.

Hedef ayrıcalıklı yayın hizmeti

Türk Telekom Grubu TV Genel Müdür Yardımcısı Çağrı Dönmez, “Tivibu platformunda kullanılan teknoloji ve içerik zenginliği, evlerin salonlarında sabit duran televizyondan yeni bir TV yayıncılığına uzanan dijital bir kapı açtı. IPTV, kontrolü izleyiciye sunan bir platform ve bunun da Türkiye’deki öncülüğünü yapmaktan mutluluk duyuyoruz. Tivibu’nun zengin içeriğini ve üstün teknolojisini her geçen gün daha da geliştirmek üzere çalışmalarımızı aralıksız bir şekilde sürdürüyoruz. Bu çalışmalar sayesinde futbolseverler ayrıcalıklı bir yayın hizmeti alacaklar” diye konuştu.

Start Barcelona-Sevilla maçıyla verilecek

ÇAĞRI Dönmez, 11 Ağustos’ta Tiflis’te Barcelona-Sevilla arasında oynanacak UEFA Süper Kupa finalinin Tivibu ekranlarından yayınlanacak ilk UEFA karşılaşması olacağını söyledi.

UEFA’dan alınan yayın hakları doğrultusunda; Tivibu’da her sezon 119 Şampiyonlar Ligi, 109 Avrupa Ligi maçının yanı sıra UEFA Süper Kupası maçının futbolseverlerle buluşacağını anlatan Dönmez, 2017-2018 sezon sonuna kadar, 3 yıl süreyle Tivibu’da toplam 687 adet maç yayınlanacağını hatırlattı.

Tivibu ayrıca, geçen sezon yayınladığı Hollanda Eredivisie ve Portekiz Liga NOS maçlarını 2015-2016 sezonunda da yayınlamaya devam edecek. Bu sene itibariyle Rusya Premier Ligi de Tivibu Spor’dan futbolseverlere ulaşacak. Çağrı Dönmez, “Sporseverler, 4K çözünürlüğe kadar çıkabilecek yayınlarda futbol keyfini Tivibu’nun dört ekran ve gelişmiş yayın özellikleriyle yaşayacak” diye konuştu.

1 milyar sınırını aşacak

- 2015 yılı rakamlarına göre dünyada toplam 3 milyar internet kullanıcısı bulunuyor.

- Dünyada internete bağlı hanelerin oranı yüzde 44.

- 2014 rakamlarına göre dünyada TV kullanan hane sayısı 1.5 milyar. Bu rakam 2019’da 1.7 milyara çıkacak.

- Türkiye’de 13.9 milyon hanede televizyon, 5.5 milyon hanede ise Pay TV var.

- Pay TV pazarı, 2014 sonunda küresel bazda 927 milyon aboneye ulaştı. Bu rakamın 2015 sonunda 967 milyon olması bekleniyor.

- Pay TV kullanımının 2017 yılında 1 milyar abone sınırını aşması öngörülüyor.

- Dünyada halen 121 milyon olan IPTV abone sayısının ise yıllık yüzde 15 büyüyerek 2019’da 173 milyona çıkacağı tahmin ediliyor.

- Türkiye’de genişbant internet abone sayısı 2015’in ilk çeyreğinde 43 milyona ulaştı.

- Türk Telekom Grubu’nun evlere/binalara ulaştırdığı internet erişimi 11.3 milyon. Yani Türkiye’de her 2 haneden birine internet sağlayabiliyor.

- Türkiye’de toplam IPTV abone sayısı ise ilk çeyreği itibarı ile 380 bine ulaştı.

ETİKETLER