"FETÖ'yü yabancı servislerin kurduğunu düşünüyorum"

AA |  08 Haziran 2017 Perşembe - 16:12 | Son Güncelleme : 08 06 2017 - 16:12

FETÖ'nün 15 Temmuz darbe girişimi davası kapsamında yargılanan eski Kastamonu Jandarma Bölge Komutanı Tuğgeneral Faruk Bal, "Ben FETÖ'yü yabancı servislerin kurduğunu düşünüyorum. Vehhabilik diye bir inanç var. Bu inanç Osmanlı'nın son döneminde, Osmanlı'yı yıkmak için İngilizlerce ortaya çıkarılmıştır. Ben FETÖ'yü bunlara benzetiyorum." dedi.


Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz'daki darbe girişimi sırasında, "GSM şebekesi ile Türk Telekom alt yapısının kullanımında güçlük yaşanması durumunda alternatif muhabere vasıtası olarak kullanılmak üzere 190 el telsizinin FETÖ/PDY mensuplarına dağıtılması talimatı verdiği" gerekçesiyle hakkında dava açılan eski Kastamonu Jandarma Bölge Komutanı Tuğgeneral Faruk Bal'ın yargılanmasına devam edildi. 
 
Ankara 15. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen duruşmada sanık Bal, tutuklu  bulunduğu Tokat'taki cezaevinden Ses ve Görüntülü Bilişim Sistemi ile bağlanarak savunmasını yaptı.
 
Darbe girişimine ilişkin bir faaliyeti bulunmadığını, bu yüzden hakkında takipsizlik kararı verilmesi gerektiğini savunan Bal, sözlerine şöyle sürdürdü:
 
"FETÖ'nün düşünce yapısı, benim ve ailemin düşünce yapısına tamamen terstir. Hayatım boyunca siyasi oluşumlardan, dini tarikat ve cemaatlerden uzak durdum. Ben FETÖ'yü yabancı servislerin kurduğunu düşünüyorum. Vehhabilik diye bir inanç var. Bu inanç Osmanlı'nın son döneminde, Osmanlı'yı yıkmak için İngilizlerce ortaya çıkarılmıştır. Ben FETÖ'yü bunlara benzetiyorum. Bunları düşünürken nasıl FETÖ'cü olabilirim?"
 
Atama listesinde adı var
 
Darbe planlamasında yer almadığını, asker ve sivil şahıslarla toplantı  yapmadığını ileri süren Bal, 15 Temmuz günü aile fertlerinden birinin sağlık  sorunu yaşaması üzerine acilen Ankara'ya gittiğini söyledi.
 
Yaşanan askeri hareketlilik sonrası Kastamonu'ya doğru yola çıktığını  ifade eden Bal, yolda görüştüğü emrindeki askerlere, darbeye ilişkin emirlere  uymamaları yönünde talimat verdiğini iddia etti.
 
Bal, sözde atama listesine adının iradesi dışında yazıldığını, söz  konusu listeyi 16 Temmuz sabahı Kastamonu'daki karargaha gittiğinde gördüğünü  beyan ederek, hakkındaki gözaltı kararını öğrendikten sonra emniyete kendisinin  teslim olduğunu belirtti.
 
ByLock'u reddetti
 
İddianamede yer alan hakkındaki "GSM şebekesi ile Türk Telekom alt  yapısının kullanımında güçlük yaşanması durumunda alternatif muhabere vasıtası  olarak kullanılmak üzere 190 el telsizinin FETÖ/PDY mensuplarına dağıtılması  talimatı verdiği" suçlamasını da kabul etmeyen Bal, 12 Temmuz'da Jandarma Genel  Komutanlığının direktifleri ile telsizlerin istenildiğini öne sürdü.
 
Telsizlerin akıbetini bilmediğini beyan eden Bal, telsizlerin kimler  tarafından kullanıldığının tespit edilmesi talebinde bulundu.
 
ByLock kullanıcısı olduğu yönünde iddianamede yer alan raporun doğruyu  yansıtmadığını ve raporda hata olduğunu öne süren Bal, ByLock kullanıcısı  olmadığını savundu.
 
İl Jandarma Komutanı tanık oldu
 
Duruşmada tanık olarak dinlenen Kastamonu İl Jandarma Komutanı Albay  Yavuz Selim Kapancı, eski tuğgeneral Bal'ın 15 Temmuz öncesi ilk sicil amiri  olduğunu bildirdi.
 
Kapancı, 15 Temmuz'da sanık Bal'ın Ankara'ya gittiğinden habersiz  olduğunu ifade ederek, 16 Temmuz saat 02.55'te görüştüğü sanığın darbeye yönelik  emirlere uyulmaması yönünde talimat verdiğini aktardı.
 
Ara karar
 
Beyanların ardından ara kararı açıklayan Ankara 15. Ağır Ceza  Mahkemesi Başkanı Muhammet Karaca, sanık hakkında Jandarma ve Emniyet birimlerine  yazılan müzekkerelere henüz cevap verilmediği ve deliller doğrultusunda sanık  hakkında somut bulgular olduğu gerekçesiyle tutukluluk halinin devamına karar  verildiğini açıkladı.
 
İddianame
 
Şüpheli Faruk Bal'ın olay tarihinde, tuğgeneral rütbesiyle Kastamonu Jandarma Bölge Komutanlığı yaptığına yer verilen iddianamede, Bal'ın, "darbe  girişimi esnasında veya sonrasında GSM şebekesi ile Türk Telekom alt yapısının  kullanımında güçlük yaşanması durumunda alternatif muhabere vasıtası olarak  kullanılmak üzere FETÖ/PDY mensubu personele 190 adet Jemus 4900 Atlas el  telsizinin tertip ve dağıtımının yapılması konusunda talimat verdiği" kaydedildi.
 
Bal'ın, olay tarihinde Ankara'da bulunduğuna dair HTS kayıtları  bulunduğu bildirilen iddianamede, Bal'ın, telsizlerin dağıtımı ile ilgili  haklarında ayrıca soruşturma yürütülen, suç tarihinde Jandarma Muhabere'de albay  olan Şükrü Demirtürk ve yüzbaşı olan Kamil Çetin ile olay günü irtibatının  bulunduğu, bu telsizlerin darbeye kalkışmaya iştirak eden birlik ve personele dağıtımı hususunda beraber hareket ettikleri aktarıldı.
 
Sözde "Yurtta Sulh Konseyi" atama listesinde Jandarma Genel  Komutanlığı İstihbarat Başkanı ve İçişleri Bakanlığı Müsteşarı olarak  görevlendirilen Bal'ın, cep telefonunda 4 Ekim 2014'ten itibaren FETÖ üyelerinin  haberleşmede kullandığı belirtilen ByLock programı kullanıldığı tespit edildi.
 
Bal, "anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs etme, silahlı terör  örgütüne üye olma, Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti'ni ortadan kaldırmaya veya  görevini yapmasını engellemeye teşebbüs etme, TBMM'yi ortadan kaldırma veya  görevini engellemeye teşebbüs etme" suçlarından 3 kez ağırlaştırılmış müebbet ve  ayrıca 15 yıla kadar hapis istemiyle yargılanıyor.