“Fenomendi oyuncu oldu” diyorlar ama tiyatro eğitimi aldım

31 Aralık 2016 Cumartesi - 2:30 | Son Güncelleme : 31 12 2016 - 2:30

İlaç mümessilliği yaparken twitter’a girmeye başladı. Ömür Özdemir’i sosyal medya fenomeni Ceri Levis olarak tanıdık. Dizilerde oyunculuk yaptı, sinema filminde rol aldı. Vatan Pazar ekinde köşe yazdı ve şimdi de ilk kitabı 'Fazla Şaapma' İnkilap Kitapevi'nden çıktı


Twitter'ı keşfetmeden önce ne yapıyordun?

İlaç mümessilliği yapıyordum. 2009 öncesinde sosyal medya dediğinde Facebook vardı. Orada da çöpçatanlık yapılıyordu. 2009'da ise Twitter popüler oldu. İkinci evliliğimin bittiği dönemdi. Twitter'a sardım, ilk kullanıcılardan biriyim.

Çok fazla insan da yoktu değil mi?

Tabii ilk giren tayfayız. O dönem satın almalar da yoktu. 1-2 senelik mazisi var satın alma hikayesinin. Jerry Lewis sevdiğim bir Amerikalı aktör. İsmim de oradan geliyor. Okan Bayülgen'den editörlük teklifi gelmişti. Böyle olunca da kendi fotoğrafımı ve adımı kullandım.

Şimdiki gibi popüler isimler yoktu o dönem. Kızların çok ilgisisini çektin galiba?

Yok olmadı aslında. Twitter'da bir erkek cazibesi değil de, yazan insanlar seksi ve zekidir kafasıyla düşünmüş olabilirler. Ortalama bir tipim olduğunu düşünüyorum.

Neden bu kitabı çıkardın?

Birkaç senedir teklif geliyordu. Sonra İnkılap Yayınevi'nden geldi teklif. Benim yazabileceğim öğretici bir şey değil, hayatım olurdu. Başına binbir türlü şey gelmiş biriyim. Konuşma üslubuyla kaleme aldım. Kitabın arka kapağında yazdığım gibi edebiyat dünyasına disko topu getirmiş oldum.

Çapkın değilsin de, duygusal ve üzgün bir erkeksin sanırım.

Evet öyle diyebilirim. İki evlilik de çapkınlıktan değil aslında. "Artık yürümez, sonlandıralım" düşüncesi ile karşılıklı bitti.

Kitabımı film yapmak isteyenler var

İlk oyunculuk deneyimin kaç yaşında oldu?

Müjdat Gezen Sanat Merkezi'nde eğitim almıştım. Dolayısıyla "fenomendi oyuncu oldu" durumu yoktu. Yalnızca sosyal medyayı araç olarak kullandım. Sonuçta mazbut bir öğretmen çocuğuyum, uzun yıllarım köyde geçti. Şile'nin bir köyünde. Çevrem olmuşsa bu Twitter sayesinde. Gazeteyle de aynı şekilde. İbrahim Seten önayak olmuştu. Ama bu sektör torpille devam edebileceğin bir mecra değil. Yeteneğin ve istikrarının olması şart. Şarkı yarışmasında meşhur olup patlamadım.

Yazarken samimi olduğum anlaşıldı

Ne kadar sattı kitap?

Kitabın ilk baskısı 10 bindi. Bitmek üzere hepsi. Yazarken samimi olduğumu fark ettiler. "Sanki yanımdaydın okurken, keşke bitmeseydi" şeklinde dönüşler oldu.

Hangi dizi ve filmlerde yer aldın?

Harem'le başlamıştım. Levent Üzümcü, Mehmet Ali Erbil vs çok güzel ekipti. Aslında "Heberler"le başladım. Metin yazarlığı yaptım. Levent Kazak Turkmax'ta yayınlanan bir projesiydi. Sonra Okan Bayülgen'in teklifiyle editör ekibine girdim. Sonra Cengiz Semercioğlu'yla radyo programı yaptım. Vatan gazetesinde yazdım. Gani Müjde'nin Harem dizisi geldi. Güzel Köylü'de oynadım. Hayat Sevince Güzeldir'de yer aldım. Sinemaya gelirsek... Bizans Oyunları, Seni Seviyorum Adamım'da oynadım. Ömür Törpüsü adında talkshow yaptım. Türkiye çapında popüler konuklar geliyordu; Murat Dalkılıç, Nurgül Yeşilçay vs. 5 dakika sürüyordu. Şimdi onu TV'ye taşıma gibi bir durum var.

Dökmen'le de ilgili bir proje var galiba?

Evet "Küçük Şeyler" adında bir tiyatro gösterisi var. İki skeç yapıyoruz.

ETİKETLER