'Facebook'un paylaştığı kişisel kullanıcı bilgileri açıklandığından daha fazla'

AA |  19 Aralık 2018 Çarşamba - 8:44 | Son Güncelleme : 19 12 2018 - 8:44

Dünyada en çok kullanılan sosyal medya mecralarından biri olan Facebook'un kullanıcılarının kişisel verilerini, rızaları alınmadan Microsoft, Amazon, Spotify gibi dev şirketlerle paylaştığı ve bu veri miktarının açıklanandan daha büyük boyutlarda olduğu ortaya çıktı.


 Amerikan New York Times (NYT), Facebook'un yüzlerce sayfalık şirket  içi belge ve yaklaşık 50 Facebook çalışanının verdiği bilgilere dayanarak,  şirketin kullanıcıların verilerini diğer büyük şirketlerle nasıl paylaştığına  yönelik dosya haber hazırladı. Facebook'un tarihteki hiçbir firmanın sahip olmadığı kadar çok kişinin  özel bilgilerini topladığına işaret edilen haberde, "Yıllardır Facebook, dünyanın  en büyük teknoloji şirketlerine, kullanıcıların kişisel verilerine izinsizce  erişim izni veriyor. Ve bu erişim hakkı Facebook'un açıkladığından daha büyük  boyutlarda." ifadeleri kullanıldı.
 
VERİLER DOĞRUDAN SATILMIYOR
 
Haberde Facebook'un 150'den fazla şirket ile kullanıcıların kişisel  verilerinin paylaştığı ve bunların birçoğunun online perakendeciler ve eğlence  siteleri de dahil teknoloji firmaları, otomobil üreticileri ve basın şirketleri  olduğu kaydedildi.    Facebook'un kullanıcılarının bilgilerini doğrudan satmadığına işaret  edilen haberde, bunun yerine sosyal medya platformunun kurucusu Mark  Zuckerberg'in şirketin ilk yıllarında birçok şirketle anlaşmalar yaparak  kullanıcıların verilerine erişim izni tanıdığı kaydedildi.
 
Haberde, bu şekilde Facebook'un daha fazla kullanıcı kazandığı,  verilerin paylaşıldığı şirketlerin de ürünlerini daha çekici hale getirme imkanı  tanıdığına işaret edilerek, bu anlaşmaların en eskisinin 2010 tarihli olduğu ve  hepsinin  2017'ye kadar aktif, bazılarının da 2018'de devam ettiği vurgulandı.
 
"Kayıtlar, Facebook'un, Microsoft'un arama motoru Bing'e neredeyse tüm  Facebook kullanıcılarının arkadaşlarının adını görme izni verdiğini gösteriyor.  Ayrıca Netflix ve Spotify'a da Facebook kullanıcılarının gizli mesajlarına erişim  hakkı tanındığı görülüyor. Tüm bunlar, kullanıcıların izni dışında oluyor."  değerlendirmesi yapılan haberde,  Amazon'a kullanıcıların isimleri ve iletişim  bilgilerine erişim, Yahoo'ya da kullanıcıların arkadaşlarının zaman tünelindeki  gönderileri görme izni verildiğinin tespit edildiği aktarıldı.
 
FTC İLE YAPILAN ANLAŞMA İHLAL EDİLDİ 
  
Facebook'un, Serbest Ticaret Komisyonu (FTC) ile 2011'de imzaladığı  anlaşmaya göre, şirketin güvenliğini artırması ve veri kullanımını açıklaması  gerektiğine işaret edilen haberde, Facebook'un güvenlik prosedürlerini  değerlendirmesi ve iki yılda bir FTC'ye rapor vermesi için PricewaterhouseCoopers  adlı bağımsız bir şirketle anlaştığı hatırlatıldı. NYT'a konuşan 4 eski FTC çalışanı, Facebook kullanıcılarının,  verlerinin kimlerle ne şekilde paylaşıldığını bilemeyecekleri ve bu konuda  kendilerinin rızasının alınmadığını, bu nedenle de Facebook'un diğer şirketlerle  yaptığı veri paylaşımı anlaşmalarının FTC ile yapılan anlaşmanın ihlali olduğunu  vurguladı.
 
 
TARTIŞMALI PAYLAŞIM POLİTİKASI
 
 
Dünyada en çok kullanılan sosyal medya uygulamalarından olan Facebook  daha önce de birçok kez veri ihlali ve güvenlik açığı nedeniyle gündeme gelmişti. Nisan ayında Londra merkezli Cambridge Analytica adlı veri analiz  firmasının, 87 milyon Facebook kullanıcısının hesaplarından izinsiz topladığı  kişisel verileri, ABD'de Kasım 2016'da yapılan başkanlık seçimleri ile  İngiltere'de Haziran 2016'da gerçekleşen Avrupa Birliği (AB) referandumunu  etkilemek için kullandığına dair suçlamalar, küresel ölçekte bir krize yol  açmıştı.Avrupalı ve Amerikalı regülatörler, Facebook hakkında soruşturma  açmış, gelişmelerin ardından, ünlü sosyal paylaşım sitesinin hisseleri büyük  değer kaybetmişti.    Facebook Mühendislik Direktörü Tomer Bar, geçen hafta kişisel blog  sayfasından yaptığı açıklamada, "Ekibimiz, bir yazılım hatasının, Facebook'a  girip, üçüncü parti yazılımlara fotoğraflarına ulaşma izni veren kullanıcıları  etkilemiş olabileceğini keşfetti. Sorunu hallettik ancak bu hata nedeniyle bazı  üçüncü parti uygulamalar, 13-25 Eylül 2018 dönemlerinde, erişim izinleri olmayan  fotoğrafa erişim sağlamış olabilir." ifadelerini kullanmıştı.
 
  
 

ETİKETLER