'Evde kal' çağrısı, dijital yayın platformlarına ilgiyi zirveye taşıdı

AA |  22 Mart 2020 Pazar - 16:15 | Son Güncelleme : 22 03 2020 - 16:15

Sağlık Bakanlığı'nın corona virüsle etkin mücadele kapsamında yaptığı "evde kal" çağrısının ardından dijital yayın platformlarının ziyaretçi sayısı son zamanların en yüksek seviyesine ulaştı.


Corona virüsle mücadele kapsamında  yapılan "evde kal" çağrısı, kullanıcıların dijital yayın platformlarına ilgisini  artırdı. 
Sağlık Bakanlığı başta olmak üzere tüm kurumlar, koronavirüse  (Kovid-19) karşı ülke genelinde etkin mücadele yürütmek amacıyla vatandaşlara  "evde kal" çağrısı yapıyor.
Bu çağrının ardından evde daha fazla zaman geçirmeye başlayan  kullanıcılar; dizi, televizyon ve belgesel gibi çeşitli içerikler sunan yerli  dijital yayın platformlarını daha fazla tercih etmeye başladı.
 
"Ziyaretçi sayısı son zamanların en yüksek seviyesinde"
Turkcell Dijital Servisler ve Çözümlerden Sorumlu Genel Müdür  Yardımcısı Ataç Tansuğ, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Turkcell'in internet  tabanlı dijital televizyon platformu TV 'ın mobil ziyaretçi sayısında 14-22  Mart'ta yüzde 60 artış yaşandığını kaydetti.
TV 'a ziyaretlerin, Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan basın  açıklamalarıyla birlikte anlık olarak son zamanların en yüksek rakamına  ulaştığını belirten Tansuğ, "Özellikle haber kanalları en çok izlenen kanallar  oldu. Haber kanallarının yanı sıra dizilerin yeni bölümlerini veren kanallar da  oldukça fazla izlendi." dedi.
Tansuğ, "Salgın" adlı filmin 14-17'ta platformlarında en çok izlenen  yapım olduğunu aktararak, "Salgın, en yakın izlenen filme oranla 3 kat fazla  izlendi. Ardından 'Görevimiz Tehlike', 'Başlat: Ready Player One' ve '5. Dalga'  filmleri en fazla izlenen yapımlar oldu." ifadelerini kullandı.
TV 'ın "listeme ekle" özelliğinin son dönemde normale göre 3-4 kat  fazla kullanıldığını, evlerinde kalan kişilerin izleme listeleri oluşturmaya  başladığını belirlediklerini anlatan Tansuğ, "En çok listeye eklenenler içerikler  ise sırasıyla 'Dünyalar Savaşı', 'Salgın', 'Mission: Impossible-Yansımalar',  'Kukuli' ve 'Joker' oldu." dedi.
 
Uzaktan eğitim sürecinde verimli vakit geçirme imkanı
Ataç Tansuğ, mobil televizyon izlenme alanında yüzde 47'lik oranla  pazar lideri olan TV 'ta spordan sinemaya, çocuklara yönelik yapımlardan  belgesele binlerce içeriğin yer aldığını ve bu içerikleri tüm kullanıcılara açık  hale getirdiklerini hatırlatarak, şunları kaydetti:
"23 Mart'ta uzaktan eğitimin başlamasıyla birlikte Milli Eğitim  Bakanlığı dijital eğitim platformu EBA da TV 'ta yer alacak. TRT EBATV  kanallarını TV  kullanıcılarına HD kalitesinde sunacağız. TV 'ın standart  özellikleri arasında yer alan 24 saat yayını geri alma ve buluta kayıt  özellikleri sayesinde de öğrencilerimiz kaçırdıkları yayınlara kolayca erişim  imkanı bulacak.
Özellikle birden fazla öğrencinin bulunduğu ailelerde bu özelliklerin  çok faydalı olacağını öngörüyoruz. Öte yandan TV , uzaktan eğitim döneminde  öğrencilere hem eğlenecekleri hem de öğrenecekleri zengin bir içerik sunuyor.  Velilerin de çocukları için çoğunlukla tercih ettiği DaVinci ve English Club TV,  uzaktan eğitim süresince çocukların evde verimli zaman geçirmelerini sağlayacak."
 
"Rakamlar evde vakit geçirildiğini gösteriyor"
"Türkiye'nin internet televizyonu" sloganıyla hizmet veren BluTV'nin  İçerik Direktörü Deniz Şaşmaz Oflaz da koronavirüsle mücadele kapsamında  insanların evlerinde vakit geçirmesinin online platformlara yönelimi artırdığını  belirterek, "BluTV olarak 12 Mart'tan itibaren günlük yeni üye sayımızın yüzde  100, izlenme sürelerimizin ise önceki haftalara göre yüzde 40 arttığını  söyleyebiliriz." dedi.
Üye sayısı ve izlenme oranlarındaki artışın, Sağlık Bakanlığı'nın  çağrılarına uyulduğunun bir göstergesi olduğunu ifade eden Oflaz, bu durumun  insanların evde daha çok vakit geçirdiğini ortaya koyduğunu söyledi.
Oflaz, "evde kal" çağrısıyla birlikte özellikle saat 09.00-18.00 arası  yapılan izlemelerde yüzde 21 artış yaşandığını vurgulayarak, sözlerini şöyle  tamamladı:
"Mesai saatleri dışındaki izlenme sayılarını gün içerisindeki sayılar  ile karşılaştırdığımızda her zaman daha yüksek. Gündeme dair sıcak gelişmeler  nedeniyle BluTV izleyicisinde özellikle canlı haber kanallarının izlenme  sayılarının artışından söz edebiliriz.
Platformumuzun canlı yayın özelliği üzerinden haber kanallarının  izleme süreleri yaklaşık yüzde 50 artış gösterdi. BluTV özel içeriklerinden  'Sokağın Çocukları', 'Aynen Aynen', 'Ankara Havası', 'The Handmaid's Tale',  'Ganyan', 'The New Pope', 'The Pier' ve 'The Walking Dead' en çok izlenen  içerikler arasında yer alıyor. Ayrıca, konser, sinema, tiyatro gibi etkinliklerin  yapılamadığı bugünlerde kültür sanat etkinliklerini ve vizyon filmlerini  izleyicilerimizin evine getirmeyi hedeflemekteyiz."