"Erken teşhis ve taramada başarı oranı arttı"

AA |  06 Haziran 2019 Perşembe - 13:15 | Son Güncelleme : 06 06 2019 - 13:17

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, erken teşhis ve tedaviyle kalıcı sakatlığın önüne geçmek için yürütülen bebek ve çocuk sağlığı tarama faaliyetlerinde başarı oranının yüzde 99'a ulaştığını bildirdi.


Koca, anne ve çocuk sağlığına ilişkin yürütülen çalışmalar hakkında AA  muhabirine açıklamada bulundu.
 
  
Bakanlık olarak anne ve çocuk sağlığına çok önem verdiklerini ifade  eden Koca, Türkiye'nin bebek başına izlem sayısının yılda 8,5 ile gelişmiş  ülkeler seviyesinde olduğunu belirtti.
 
Hastane doğumlarının tamamının "bebek dostu" sağlık kuruluşlarında  yapıldığını kaydeden Koca, "Sağlıkta gelişmişlik endekslerinden olan anne ölüm  oranı yüz bin canlı doğumda 2002'deki seviyesi olan 64'ten 2018'de 13,6'ya, bebek  ölüm hızı da bin canlı doğumda 31,5'ten 8,8'e düştü. Doğumda beklenen yaşam  süresi ise 72,5'ten 78'e çıktı. Anne ve çocuk sağlığı alanında yaptığımız  çalışmalarla dünyada anne ve bebek ölüm hızını en hızlı düşüren ülkelerin başında  geliyoruz." dedi.
 
Koca, "Bebek Ölümleri İzleme Sistemi" ile bebek ölümünün tespiti, her  bir bebek ölümünün izlenerek nedeninin ortaya çıkarılması ve bir daha aynı  nedenlerle oluşabilecek bebek ölümlerini önlemeyi amaçladıklarını dile getirdi.
 
Bebek ve çocuk izlemlerinde hastalık ortaya çıktıktan sonra  iyileştirmek için uğraşmak yerine hastalığa zemin hazırlayan koşulları önceden  saptayarak önlemeyi hedeflediklerini belirten Bakan Koca, erken teşhis ve  tedaviyle kalıcı sakatlığın önüne geçmenin mümkün olduğunu vurguladı.
 
Koca, bu kapsamda bebeklerde fenilketonüri, işitme bozukluğu, kistik  fibrozis, hipotiroidi, biyotidinaz eksikliğine yönelik yapılan taramalarda başarı  oranının yüzde 99'a ulaştığını bildirdi.
 
Bebek izlemlerinde ağırlıklı sorumluluğun aile hekimlerine düştüğünü  ifade eden Koca, "Ülkemizde tam izlenen bebek oranı yüzde 88,6, tam izlenen çocuk  oranı ise yüzde 92,8'dir. Bakanlık olarak politikamız doğumdan hemen sonra  emzirmeye başlanması, ilk 6 ay sadece anne sütü verilmesi, 6'ncı aydan sonra  emzirmenin uygun tamamlayıcı besinlerle birlikte en az 2 yaşına ve sonrasına dek  sürdürülmesinin sağlanmasıdır. Ülkemizde ilk 6 ay sadece anne sütü ile beslenme  oranı yüzde 30,1, emzirilen bebek oranı yüzde 96,4'tür." diye konuştu.
 
Sağlık Bakanı Koca, hem gebelikte hem de gebelik sonrasında annelere D  vitamini takviyesi yaptıklarını dile getirerek yürütülen program sayesinde D  vitamini yetersizliğinin de yarı yarıya azaltıldığını kaydetti. Demir eksikliği  ile ilgili olarak 2004'ten itibaren 15 milyonun üzerinde bebeğe ulaşıldığını  bildiren Koca, annelere 2 milyon 332 bin 600 kutu demir preparatının  dağıtıldığını kaydetti.
 
 Bebeklik dönemine ilişkin yürütülen tarama faaliyetlerine de değinen  Koca, 0-3 aylık bebeklerde şaşılık, ambliyopi, konjenital katarakt, glokom,  retinoblastom ve prematür retinopatisi açısından yapılan göz muayeneleri ile  yenidoğanların yüzde 41,1'inin taramadan geçirildiğini bildirdi.
 
"2018-2019 eğitim yılında 5 milyon florürlü vernik uygulaması"
 
Koca, 36-48 aylık çocuklara yönelik katarakt, şaşılık, ambliyopi ve  kırma kusurları açısından yapılan değerlendirme ile okul öncesi çocukların da  yüzde 89,9'unun tarandığını bildirdi.
 
Bakan Koca, Milli Eğitim Bakanlığı ile okul çağındaki çocukların  sağlık takibine yönelik başlatılacak "Sağlık Karnesi" uygulamasına ilişkin de  bilgi verdi. Çocukların sağlıklı büyümesi adına sağlık taramalarını daha  sistematik hale getireceklerini ifade eden Koca, bu çerçevede kalp, diş, göz  taraması gibi koruyucu önlemlerin beraberinde aşı takviminin de okul çağı  döneminde yer alacağını vurguladı. Koca, çocukların ağız ve diş sağlığına yönelik  çalışmalar hakkında şunları kaydetti:
 
"Çocuklarımızın ağız ve diş sağlığı da öncelikli konularımız arasında.  Dis? ve dis? eti hastalıklarıyla mücadelede tedaviden çok koruyucu uygulamalar  gerekiyor. Bu kapsamda 2017-2018 eğitim öğretim yılının 2. döneminde de  anasınıfı, 1, 2 ve 3'üncü sınıf öğrencilerine yönelik koruyucu ağız ve diş  sağlığı programımızı sürdürdük. Bu yaş grubunda 4 milyon 538 bin çocuğumuzun 1  milyon 544 binine florürlü vernik uyguladık. 931 bin çocuğumuzu diş muayenesinden  geçirdik, 3 milyon 171 bin çocuğumuza da farkındalık eğitimi verdik. 2018-2019  eğitim öğretim yılında çocuklarımıza yılda iki defa uygulanmak üzere 5 milyon  floru?rlu? vernik alımı gerçekleştirdik. Ayrıca çocuklarımıza 6,5 milyon diş  fırçası, diş macunu ve muhafaza çantası dağıttık."

ETİKETLER