"Endüstri 4.0'a en yakın sektör otomotiv"

AA |  13 Aralık 2018 Perşembe - 17:20 | Son Güncelleme : 13 12 2018 - 17:20

TÜRKONFED Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Turan: "Günümüzde tüm iş süreçleri tüm iş yapma şekillerimiz dijitalleşiyor. Bizim bundan kaçma şansımız yok" dedi.


TÜRKONFED ve  SEDEFED iş birliğinde otomotiv, tekstil ve tarım sektörlerinin dijitalleşme yol  haritasını ortaya koymak amacıyla hazırlanan raporda Endüstri 4.0'a en yakın  sektörün otomotiv olduğu tespitine yer verildi
 
TÜRKONFED Yönetim Kurulu Başkanı  Orhan Turan: "Günümüzde tüm iş süreçleri tüm iş yapma şekillerimiz  dijitalleşiyor. Bizim bundan kaçma şansımız yok" dedi.
 
Türk Girişim ve İş Dünyası Konfederasyonu ile (TÜRKONFED)  Sektörel Dernekler Federasyonu (SEDEFED) tarafından hazırlanan raporda, Endüstri  4.0'a en yakın sektörün otomotiv olduğu  belirtildi. 
 
TÜRKONFED ve SEDEFED iş birliğiyle hazırlanan "Dijital Anadolu 2:  Sektör Bazlı Dönüşüm Yol Haritası Raporu" Adana'da düzenlenen toplantıda tanıtıldı.
 
TÜRKONFED Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Turan, burada yaptığı  konuşmada, hazırladıkları ilk raporda Türkiye'nin dijitalleşmedeki yerini tespit  ettiklerini, ikinci raporda da Bursa, İzmir ve Antalya olmak üzere otomotiv,  tekstil ve hazır giyim ile seracılık sektörlerini mercek altına aldıklarını  söyledi.
 
Çalışmanın sonucunda endüstri 4.0'a en yakın sektörün otomotiv  olduğunu tespit ettiklerini belirten Turan, tekstil ve hazır giyim sektörünün  teknik altyapı, akıllı üretim, insan ve organizasyonda endüstri 2.5 seviyesine  yaklaştığını, seracılığın ise akıllı üretim ve organizasyonda endüstri 2.0'ın  biraz üzerinde yer aldığını dile getirdi.
 
"Sebep tedarik zincirine uygun çalışma"
Otomotiv sektörünün öne çıkmasında tedarik zincirine uygun  çalışılmasının belirleyici olduğunu ifade eden Turan, "Tedarik zincirine uygun  olarak uluslararası şirketlerle çalışıyor olması, onların taleplerini karşılıyor  ve ona göre örgütlenmesi tabi ki 4.0'a yakın olmasını da beraberinde getiriyor."  dedi.
 
Turan, dijitalleşmenin şirketler için zorunluluk olduğunu vurgulayarak  şunları kaydetti:
 
"Bunu biz şirketlerimizin küresel rekabet gücünü artırmada kullanmak  zorundayız. Türkiye'nin üretim odaklı büyümesi, katma değerli üretim, markalaşma,  nitelikli insan kaynağıyla bunu yapması gerekiyor. Yüksek teknolojiyle üretim  yapıp bunu da ihraç etmesi gerekiyor. Buradaki en önemli faktör bunun hepsinin  dijital şemsiye altında yapılması. Günümüzde tüm iş süreçleri, tüm iş yapma  şekillerimiz dijitalleşiyor. Bizim bundan kaçma şansımız yok."
 
SEDEFED Yönetim Kurulu Başkanı Ali Avcı da dijitalleşme bilincinin tüm  sektörlerde yerleşmesi için çaba gösterdiklerini belirterek, "Özellikle  KOBİ'lerimizde çok büyük bir sıkıntı var. Ben KOBİ temsilcileriyle zaman zaman  bir araya geliyorum. Dijitalleşmeyle birlikte sanki işsizliğin artacağı söylense  de dijitalleşmeyi yaratan, kullananın da sonuçta insan olduğunu unutmamak  gerekir. Eğer rekabetçi bir ortamda ihracat payımızı artıracaksak bizim  dijitalleşmede rakiplerimizin önüne geçmemiz lazım." dedi.
 
Diyalog ve iş birliği vurgusu
 
Politika önerilerine de yer verilen raporda, sektörel verimliliğin  artırabilmesi için kamu kurumlarından sektörel topluluklar ve üniversitelere  kadar tüm taraflar arasında diyalog başlatılması, sektörel yatay ve dikey iş  birliklerinin kalitesinin artırılması, özellikle KOBİ'lerin Ar-Ge ve inovasyona  yatırım yapabilmelerinin önündeki engellerin kaldırılması tavsiye edildi.

ETİKETLER