"Elinde Türk bayrağı olan yaşlı teyzeye ateş etti"

AA |  21 Nisan 2017 Cuma - 10:20 | Son Güncelleme : 21 04 2017 - 10:26

Darbe girişimi gecesi Ankara Emniyet Müdürlüğüne yapılan saldırının kilit isimlerinden eski tabur komutanı Yarbay Ejder Yıldırım'ın, darbecilere engel olmaya çalışan vatandaşlara ateş ettiği ortaya çıktı.


 
Ankara Cumhuriyet Başsavcılığınca, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ)  15 Temmuz 2016'daki darbe girişimi sırasında 4. Kolordu Komutanlığı ve 28.  Mekanize Piyade Tugay Komutanlığındaki eylemlere ilişkin 216'sı tutuklu 268 kişi  hakkında hazırlanan iddianamede, darbe girişimi gecesi Ankara Emniyet Müdürlüğüne  yapılan saldırının kilit isimlerinden eski tabur komutanı Yarbay Ejder  Yıldırım'ın eylemlerine yer verildi.
 
Buna göre, 28. Mekanize Piyade Tugay Komutanlığındaki 3. Mekanize  Piyade Taburu bünyesinde Ejder Yıldırım tarafından hazırlanan personel ve zırhlı  araçların, Akköprü ve Ankara Emniyet Müdürlüğü bölgelerini kontrol altına alıp  ele geçirmekle görevlendirildikleri belirlendi.
 
İddianamede, eski tabur komutanı Yıldırım'ın sevk ve idaresinde Ankara  Emniyet Müdürlüğü önü ve civarına yaklaşan konvoyun yolunun TOMA'larla kesildiği  aktarıldı.
 
Yıldırım'ın, gerek telefon bağlantısıyla gerekse "Türkiyem" isimli  WhatsApp grubuna attığı mesajlarla Ankara Emniyet Müdürlüğüne hava saldırısı  gerçekleştirilmesini talep ettiği kaydedilen iddianamede, Yıldırım'ın talimatıyla  polislere ve darbeye karşı koymak için olay yerine gelen vatandaşlara doğru yakın  mesafeden, öldürücü nitelikte silahlarla yoğun şekilde ateş açıldığı belirtildi.
 
İddianamede ifadesine yer verilen, olay tarihinde 28. Mekanize  Tugayında askerlik yapan er Şahin Kara, darbe girişimi gecesi saat 21.30  sıralarında alarm verildiğini ve herkesin tam teçhizatlı ve silahlı olarak  içtima alanında toplanması gerektiğinin söylendiğini, içtima sonrası garajlar  bölgesine gittiklerini, herkesin araçlara binmesinin emredildiğini anlattı.
 
 "Genelkurmay'a ve emniyete teröristler saldırmış"
 
Kendisinin zırhlı personel taşıyıcıya (ZPT) bindiğini, araçta bir  asteğmen, bir uzman çavuş ile erlerin bulunduğunu ifade eden Kara, hareket  etmeden önce garajlar bölgesine gelen şüpheli Ejder Yıldırım'ın, "Genelkurmay'a  ve emniyete teröristler saldırmış, güvenliğini sağlamak için polislere  yardıma gidiyoruz." dediğini aktardı.
 
Kara, bölüklerinin Yıldırım'ın emriyle hareket ettiğini, çiğiltepe  yolundan Ankamall Köprüsü üzerine kadar geldiklerini, köprü üzerindeyken  Yıldırım'ın, aracından silahıyla inerek etrafta toplanan sivillere kızdığını ve  "Gidin buradan, yol kapalı, durmayın burada, geri dönün." dediğini kaydetti.
 
Buradan Ankara Emniyet Müdürlüğüne doğru hareket ettiklerini,  emniyetin önünde duran TOMA'larla karşılaştıklarını, araçlardan rütbelilerin  indiğini belirten Kara, yaşananları şöyle anlattı:
 
"Ellerindeki silahlarla önce havaya, sonra TOMA'lara ateş ettiler.  TOMA'da delik oluştuğunu gördüm. Sonra Ejder Yıldırım, 'Uçaksavar kullanın.'  talimatı verdi. Ejder Yıldırım'ın aracı TOMA'ları itekleyerek yolu açtı. Diğer  ZPT'ler de peşinden Ankara Emniyet Müdürlüğünün ana girişinin önüne  gelip kendi etrafında dönerek emniyet giriş nizamiyesini hedef alarak durdu.  Ejder Yıldırım, kapıdaki polislere 'Teslim olun, çekilin, biz içeriye  gireceğiz.' diye bağırdı. Polislerle bağrışma sesleri duydum, silahlarıyla  ateş ettiler. Nizamiyede sivil giyimli, polis olduğunu düşündüğüm bir  kişinin vurularak yere düştüğünü gördüm. Havaya da ateş ediyorlardı.  Ankamall Köprüsü'ne geldik. Bir süre orada bekledik. Tekrar emniyete doğru  hareket ettik. 30-40 metre sonra durduk. Halk gelmeye başladı.
 
Araçlar yerinden hareket edemiyordu. Bunun üzerine şüpheli Ali  Görmez silahını vatandaşa doğru tutarak, 'Gidin buradan, dağılın.' diye  bağırıyordu. Ejder Yıldırım'ın aracı bulunduğu yerden geri döndü. Yıldırım'ın,  elinde Türk bayrağı bulunan yaşlı bir teyzeye ateş ettiğini, teyzenin yere  düştüğünü gördüm. Ali Görmez'in de halk kalabalığının olduğu tarafa  yere nişan alarak ateş ettiğini gördüm. Beş dakika geçmeden uçaklar  emniyet binasına bomba attı, çok büyük bir ses çıktı."