"Elektronik sigara kalp krizi riskini artırıyor"

AA |  20 Mart 2019 Çarşamba - 15:30 | Son Güncelleme : 20 03 2019 - 15:30

ABD'de yapılan bilimsel araştırmayla, her gün elektronik sigara kullananlarda kalp krizi riskinin sigara içmeyenlere göre yaklaşık iki kat fazla olduğu belirlendi.


Türkiye Solunum Araştırmaları Derneği (TÜSAD) Tütün Çalışma Grubu  Üyesi ve Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi emekli Öğretim Üyesi Prof. Dr.  Nazmi Bilir, AA muhabirine yaptığı açıklamada, dünya genelinde her yıl yaklaşık 7  milyon kişinin sigaraya bağlı hastalıklar sonucunda yaşamını yitirdiğini söyledi.
 
Tütün ürünleri kullanımı ve sigara dumanından pasif etkilenmenin, kalp  ve solunum hastalıkları ile akciğer kanseri ve diğer kanserlerin gelişmesinde  etkili olduğunu vurgulayan Bilir, bu konuda yapılan araştırmaların sigara  içenlerin en çok kalp krizi, akciğer kanseri ve KOAH nedeniyle hayatını  kaybettiğini ortaya koyduğunu ifade etti.
 
  
Sigaranın zararlarına ilişkin yürütülen çalışmalar ve uygulamaya  konulan yasal düzenlemelere karşın tütün endüstrisinin de boş durmadığını ve  kullanım oranlarını artırabilmek amacıyla sürekli farklı ürünleri piyasaya  sürdüğünü anlatan Bilir, bu ürünler içinde elektronik sigaranın öne çıktığını  aktardı.
 
Prof. Dr. Bilir, endüstrinin katran ve nikotin oranı azaltılmış "light  sigara", mentollü ya da meyve aromalı sigaraların ardından katran içermeyen,  sadece nikotin içeren "Elektronik Nikotin Sağlayıcı Cihaz" isimli ürünleri  tüketiciye sunduğunu dile getirdi.
 
  
Bilir, özellikle gençler arasında elektronik sigara kullanım oranının  her geçen gün arttığına dikkati çekti.
 
"Araştırma yaklaşık 70 bin kişi üzerinde gerçekleştirildi"
 
Prof. Dr. Bilir, elektronik sigaranın sağlığa zararlarına ilişkin son  olarak Amerika Birleşik Devletleri'nde yeni bir araştırma yapıldığına değindi.
 
 Elektronik sigara kullananlarda kalp krizi riskinin incelendiğini  araştırma sonucunun, Amerikan Koruyucu Hekimlik Dergisi'nde (American Journal of  Preventive Medicine) yayımlandığını anlatan Bilir, şunları kaydetti:
 
"ABD'de yapılan 'Ulusal Sağlık Araştırması' kapsamında toplam 70 bine  yakın kişinin sigara ve elektronik sigara kullanımına ilişkin bilgileri edinildi.  Katılımcıların sigara ve elektronik sigara kullanım durumları, 'hiç kullanmamış,  eskiden kullanmış, halen ara sıra kullanıyor ve halen her gün kullanıyor' olmak  üzere 4 grup halinde değerlendirildi. İzlem sonunda, her gün elektronik sigara  kullananlarda kalp krizi riskinin, herhangi bir tütün ürünü kullanmayanlara  oranla 1,8 kat arttığı saptandı. Aynı çalışmada her gün sigara kullananlardaki  risk artışı da 2,7 kat olarak belirlendi."
 
Prof. Dr. Bilir, araştırma kapsamında katılımcıların hipertansiyon,  yüksek kolesterol, diyabet ve obezite varlığı gibi özellikleri ile yaş ve  cinsiyet bilgilerine de ulaşıldığını anlattı.
 
Bu faktörlerin de kalp krizi riskini artırdığına işaret eden Bilir,  "Araştırmada, elektronik sigara kullanılmasının bu faktörlerden bağımsız olarak  kalp krizi riskini artırdığı da tespit edildi." bilgisini verdi.
 

ETİKETLER