"Diyaliz hastalarında enfeksiyon önlemi şart"

AA |  13 Ağustos 2018 Pazartesi - 12:05 | Son Güncelleme : 13 08 2018 - 12:05

Yeditepe Üniversitesi İhtisas Hastanesi İç Hastalıkları ve Nefroloji Uzmanı Prof. Dr. Gülçin Kantarcı, son yıllarda enfeksiyon kontrol önlemlerinin diyalizde daha yaygın olarak kullanılmasıyla hepatitler gibi hastalıkların sıklığının giderek azaldığını belirtti.


Yeditepe  Üniversitesi İhtisas Hastanesi İç Hastalıkları ve Nefroloji Uzmanı Prof. Dr.  Kantarcı: - "Ülkemizde de evrensel enfeksiyon kontrol önlemlerinin yaygın  kullanımı sayesinde, diyaliz hastaları için önemli bir sorun olan hepatitlerin  sıklığı giderek azalıyor. Hepatit B taşıyıcısı olan diyaliz hastalarının oda ve  makinelerinin ayrılmasıyla diğer hemodiyaliz hastalarının hepatit B enfeksiyon  riski azaltılabiliyor. 1990'larda yüzde 20 civarında olan hepatit B sıklığının  son verilerde yaklaşık yüzde 4'e indiği görülüyor"
 
Kantarcı, yaptığı açıklamada, hepatitin toplum genelini ilgilendiren  bir problem olduğunu, özellikle diyaliz hastaları için ayrı bir önem taşıdığını ifade etti.
 
Böbrek yetmezliği ile mücadele eden 75 milyon hastanın yüzde 80'inin  diyalize girmek zorunda kaldığına dikkati çeken Kantarcı, şunları kaydetti:
 
"Diyaliz hastaları, hepatit enfeksiyonu yönünden toplumun diğer  kesimlerine göre daha fazla risk altındadır. Dolayısıyla bu grup hastalarda  enfeksiyon kontrolü çok daha önemlidir. Ülkemizde de evrensel enfeksiyon kontrol  önlemlerinin yaygın kullanımı sayesinde, diyaliz hastaları için önemli bir sorun  olan hepatitlerin sıklığı giderek azalıyor. Hepatit B taşıyıcısı olan diyaliz  hastalarının oda ve makinelerinin ayrılmasıyla diğer hemodiyaliz hastalarının  hepatit B enfeksiyon riski azaltılabiliyor. 1990'larda yüzde 20 civarında olan  hepatit B sıklığının son verilerde yaklaşık yüzde 4'e indiği görülüyor. Hepatit C  oranında da düşüş var. Hem akut hepatit hem kronik hepatitte neden olan, aynı  zamanda bazı hastalarda siroz veya karaciğer kanserine de yol açabilen hepatit C  enfeksiyonu da hemodiyaliz hastalarında genel nüfusa oranla sık görülüyor. Son  yıllarda bu grup hastalarda enfeksiyon oranı yüzde 55'ten yüzde 5'e kadar  düşürülebildi. Ayrıca, tıbbi tedavide yaşanan gelişmelerle hepatit C enfeksiyonu  geçiren hastaların siroz ve karaciğer kanserine yakalanma riski de azaldı."
 
Kantarcı, diyalizlerde kan yoluyla bulaşan enfeksiyonların önlenmesi  için yapılması gerekenleri şöyle sıralıyor:
 
"Hasta bakımı sırasında ve diyaliz ekipmanlarına dokunulduğunda tek  kullanımlık eldivenler giyilmeli. Bir hastadan başka bir hastaya geçerken ve  diyaliz alanından ayrılırken eldivenler çıkarılmalı, eller yıkanmalı. Diyaliz  işlemi sırasında hastanın kullandığı diyaliz cihazı, sandalye, yatak, masa gibi  malzemeler her hastadan sonra temizlenmeli ve dezenfekte edilmeli. İğneler  kapalı, kırılması mümkün olmayan kutulara atılmalı. Kullanılan malzemeler diyaliz  istasyonundan uzaklaştırılırken iyi sarılmalı ve su geçirmeyen kutu içinde  taşınmalı."

ETİKETLER