'Diyabet hastaları kendilerini daha fazla izole etmeli'

AA |  26 Mart 2020 Perşembe - 11:32 | Son Güncelleme : 26 03 2020 - 11:40

Prof. Dr. Bülent Ertuğrul, corona virüsün en ağır seyrettiği hastalık grupları arasında diyabet hastalarının yer aldığını, bu hastaların kendilerini sosyal ortamlardan daha fazla izole etmeleri gerektiğini belirtti.


corona virüsün en ağır şekilde etki edeceği hasta grupları arasında diyabetliler bulunuyor. Bu nedenle diyabet hastalarının bu süreçte beslenmelerine çok dikkat etmeleri gerekiyor.
 
Risk grupları
 
Türk Klinik Mikrobiyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları Derneği  Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Bülent Ertuğrul, koronavirüsün özellikle 60 yaş ve üzeri yaş  grubunda eşlik eden kalp, tansiyon, diyabet gibi kronik rahatsızlıkları  bulunanlar için risk oluşturduğunu söyledi.
 
Yaş önemli değil
 
Kaç yaşında olursa olsun diyabet hastalarının da bu risk grubunda yer  aldığını vurgulayan Ertuğrul, sadece 65 yaş üstündeki vatandaşların değil,  diyabet hastalarının da kendilerini sosyal izolasyona tabi tutmaları gerektiğini  ifade etti.
 
Hijyen koşullarına önem
 
Bu tür hastaların evde kalmalarını, zorunlu olarak dışarıya çıkmaları  gerekirse mutlaka eldiven ve maske kullanmalarını isteyen Ertuğrul, hijyen  koşullarını da hiçbir zaman elden bırakmamaları uyarısında bulundu.
 
Toplu bir alana girdiklerinde ya da temasta bulunduklarında mutlaka  ellerini yüzlerine götürmeden önce yıkamaları ya da kolonya ile dezenfekte  etmeleri ikazında bulunan Ertuğrul, ateş, solunum sıkıntısı, nefes darlığı gibi  belirtiler gösterenlerin vakit kaybetmeden maske takıp, en yakın sağlık  kuruluşuna gitmeleri gerektiğini anlattı.
 
Diyabet tüm dokuları ve organları etkiliyor
 
Ertuğrul, risk grubundaki hastaların koronavirüsü atlatma süreçlerinin  daha ağır bir tablo oluşturduğuna dikkati çekerek, şöyle konuştu:
 
"Koronavirüsün bulaşma tekniği herkeste aynı ancak hastalığı atlatma  konusu bağışıklık sistemlerine göre farklılık gösteriyor. Diyabet, vücutta tüm  dokuları ve organları etkileyebilen, bağışıklık sistemini tahrip edici bir  hastalık. Diyabet hastaları bu süreçte kendilerini sağlıklı insanlardan daha  fazla izole etmeleri gerekiyor. Çünkü koronavirüsün en ağır etki edeceği riskli  hasta grupları arasında diyabetliler bulunmaktadır. Hastalık bu gruptakilerde  daha ağır seyretmekte. Yapılan çalışmalarda da bu risk grubundaki ölüm oranları  yüzde 10'u aşıyor. Diyabet hastalarının bu süreçte beslenmelerine çok ama çok  dikkat etmeleri gerekiyor. Kan şekeri düzenlemeleri normalin üzerine çıkarsa  bağışıklık sistemleri daha fazla etkileniyor."
 
Kan şekeri regülasyonunun bozulmamasının önemine işaret eden Ertuğrul,  her şeker hastasının kendisine göre bir diyeti olduğunu, özellikle bu süreçte  diyete daha fazla dikkat edilmesi gerektiğini aktardı.