'Diriliş Ertuğrul' açıklaması: Yeni sezon...

AA |  14 Ekim 2017 Cumartesi - 12:26 | Son Güncelleme : 14 10 2017 - 12:26

Merakla beklenen 'Diriliş Ertuğrul' dizisi ile ilgili TRT Genel Müdürü İbrahim Eren'den açıklama geldi. Yeni sezon ne zaman başlıyor?


TRT Genel Müdürü İbrahim Eren, "Burada yaptığınız bir iş herkesin ruh dünyasını etkiliyor. 'Diriliş'te verilen ruh, Türkiye'de inanılmaz bir özgüvene ve mücadeleci ruha etki etti" dedi. 'Diriliş Ertuğrul' yeni sezonunun 25 Ekim'de başlayacağını açıklayan Eren, "Bomba gibi bölümle sezona başlıyoruz. Herkes gibi biz de merakla bekliyoruz" ifadelerini kullandı.
 
İbrahim Eren, TRT Genel Müdürlüğü görevinin yüklediği sorumlulukları ve yeni yayın dönemine ilişkin çalışmalarını anlattı. TRT Genel Müdürlüğü unvanının kendisine çok büyük bir sorumluluk verdiğini dile getiren Eren, "Yaşadığım en büyük duygu, sorumluluk duygusu. Çünkü zor ve önemli bir görev. Burası kamu malı, biz kamu yayıncısıyız. Türkiye'deki  tüm insanların destek verdiği ve takip ettiği bir yayın kuruluşuyuz. Bundan  dolayı yaptığımız işlerde çok hassas davranıyoruz. Zaten karakter olarak çalışmayı seven biriyim, yani biraz işkoliğim. Genel müdür olduktan sonra  sorumluluklarımız ve iş yükümüz arttı. Gece geç vakitlere kadar çalışıyoruz.  Başarı Allah'tan. Bu görevi hakkıyla yapmak için elimizden gelen gayreti sarf ediyoruz. Bize düşen her ne şartta olursa olsun doğruyu yapmak." diye konuştu.
 
 
"TRT, YAYINCILIĞIN OKULU OLMAYA DEVAM EDECEK"
 
TRT Genel Müdürlüğü'nün çok önemli bir sorumluluk olduğunu yineleyen  Eren, şöyle devam etti:
"TRT, Türkiye'nin ilk yayıncısı ve aynı zamanda yayıncılığın okulu.  Kurumun, okul olma ve en prestijli yayıncı olma özelliğini sürdürmek istiyoruz. TRT yapacağı yayınlarla, özel sektöre öncü olmalı. Bu şekilde de TRT hem hak  ettiği konuma gelir hem de hissettiğimiz sorumluluğun karşılığını verebiliriz.  Burada yaptığınız bir iş ekran karşısındaki herkesin ruh dünyasını etkiliyor.  Diriliş'te verilen ruh, Türkiye'de inanılmaz bir özgüvene ve mücadeleci ruha etki  etti. Allah muhafaza yanlış iş yaparsanız yanlış etkilersiniz. Böyle bir iş veya  mesaj da Türkiye'nin genelini etkileyebilir. O nedenle çok hassas davranıp iyi  işler yapmaya çalışıyoruz."
 
"YAPIMLAR TÜRKİYE'Yİ YANSITIYOR"
 
Genel Müdür Eren, TRT'nin müzik, belgesel, çocuk eğlence ve haber  dalında kaliteli içerikler ürettiğini belirterek, bu üretimlerin aynı zamanda farklı dillerde yapıldığını kaydetti.
 
TRT'nin yurt dışındaki faaliyetlerinin yurt içi kadar önemli olduğuna vurgu yapan Eren, şunları aktardı:
"Yaptığımız diziler hamdolsun dünyada birçok ülkede seyrediliyor. Yeni yaptığımız Payitaht dizisine yoğun ilgi var. Onun dışında Yunus Emre gibi diziler  yurt dışında izleyici buluyor. Bunların izleyici bulması, bir kültürün buradan  oralara taşınması demek. Bu sayede milletler arasında bağlar da artıyor. Yurt  dışında Türkiye aleyhine kampanyalar tezgahlanıyor. Bu kampanyaya karşı yapılması  gereken tek şey, gerçek fotoğrafı olduğu gibi göstermektir. Çünkü Türkiye olarak bizim saklamak durumunda olacağımız, hakkaniyetsiz hiçbir işimiz yok. Şu anda  dünyaya ihraç ettiğimiz yapımlarımızla vermeye çalıştığımız şey, Türkiye’nin  kendisini yansıtmak. Bunu ne kadar yansıtırsak, o kadar diğer ülkelerde rağbet görüyoruz."
 
Eren, yeni yayın döneminde birçok yeni projenin izleyiciyle buluşacağı bilgisini vererek, Kut-ül Ammare'nin bu sezonda yayına gireceğini, bazı yeni projelerin de seneye yayınlanacağını, bu sayede önümüzdeki 3-4 yılı dolu dolu  geçireceklerini söyledi.
 
TRT Genel Müdürü Eren, hedeflerinin TRT'nin sadece gelecek 3-4 yılı  için planlar yapmak olmadığını belirterek, "Önümüzdeki 10-15 yılı içine alacak şekilde bütün içerikleri planlamak, kurum olarak milli menfaatlere uygun biçimde  bir strateji ortaya koyma amacındayız. İzleyicilerimizin çok keyif alacakları  içerikler olacak. Gelecek yıl için tarihimizin farklı kesitlerini işleyecek birçok proje üzerinde çalışıyoruz. Yani tarihten ilham alıp, geleceğe projeksiyon  tutan işler yapmaya devam ediyor olacağız." değerlendirmesinde bulundu.
 
"DİRİLİŞ ERTUĞRUL 25 EKİM'DE İZLEYİCİYLE BULUŞUYOR"
 
'Diriliş Ertuğrul'un yeni bölümlerinin herkes tarafından ilgiyle beklendiğini dile getiren Eren, şunları ifade etti:
 
"Bomba gibi bir bölümle sezona başlıyoruz. Herkes diziyi bekliyor.  Siyasetçisinden iş adamına, toplumun her kesiminden ne zaman başlayacak sorularıyla karşılaşıyoruz. İlk bölüm 25 Ekim'de ekrana geliyor. İzleyicilerimiz  dizinin her bölümünü yine heyecanla takip edecek. TRT'nin yeni tarihi dizisi  Kut-ül Ammare de kasım ayının sonuna doğru başlayacak. Müthiş bir set hazırlandı. Niyetimiz Kut-ül Ammare'den sonra 1. Dünya Savaşı cephelerini ekrana taşımak."
 
Eren, gündüz kuşağında evlilik veya kayıp bulma programlarının karşısında milli, manevi ve ailevi değerleri koruyan alternatif programlar yayına getireceklerini söyledi.
 
TRT olarak evli çiftlerin boşanmaması için programlar yaptıklarını ve  bu konuya dair yeni içerikler üretmeye devam ettiklerini belirten Eren, "Küsleri  ve kan davalılarını barıştırdığımız 'Hakkını Helal Et' adında programımız  başlıyor. Gündüz kuşağında bunun gibi alternatif programlar yapmaya devam  edeceğiz." dedi.
 
"TRT BELGESEL MARKA OLACAK"
 
Genel Müdür İbrahim Eren, TRT Belgesel'e ilişkin ciddi planlamalar  yaptıklarını aktararak, "Özellikle belgesel kanalında birçok planımız var. Bu  belgesellerin anlatım dili, içeriği bize özgü olacak. Nasıl bir yapıma 'Bu bir  BBC Belgeseli' deniyorsa, 'TRT Belgeseli' denildiğinde de uluslararası alanda  herkesin kalite olarak ulaşmaya çalıştığı bir seviye ve böyle bir marka akla  gelecek." diye konuştu.
 
TRT Belgesel'de "Ucuz Hayatlar" adında bir yapım üzerinde çalıştıklarını dile getiren Eren, şunları kaydetti:
 
"Hiçbir hayat ucuz değildir. TRT'nin tüm kanallarında insan merkezli  bakış açımız var. 'Ucuz Hayatlar', maalesef bazı toplulukların kendi hayatlarını  diğer topluluklarla eşit görmemesinden kaynaklanan bir terim. Örneğin Pakistan'da  bir insansız hava aracı düğün konvoyunu vuruyor. Ardından kuru bir özürle bu  geçiştiriliyor. Aileden herkes ölüyor ve 13 yaşındaki Meryem hayatta tek kalıyor.  İşte bahsettiğim belgesel, 13 yaşındaki Meryem'in ondan sonraki hiç görmediğimiz  yaşam hikayesini işleyecek. Bu tür belgeseller yeni dönemde insanı dünyaya bizim  gözümüzden anlatacak."
 
Çocukların televizyon kadar mobil cihazlarda da vakit geçirdiğini  belirten Eren, şu bilgileri verdi:
"TRT olarak televizyon dışı mecralarda da içerik üretmeye başladık. Bu  sene mobil Oyun sayımızı 42'ye çıkarmak istiyoruz. Çocuk yayınlarında öncüyüz. İnşallah öncü olmaya da devam edeceğiz. TRT Çocuk'ta içeriklerin yüzde 80'i  yerli. Burada kaliteyi biraz daha artırıp TRT Çocuk'u yurt dışında lisanslamak  istiyoruz. Ekrana da iddialı ve yeni işler hazırlıyoruz. Çanakkale ile ilgili bir  yapım geliyor. 'Babamın Gölgesi 1915' adında. Nasrettin Hoca, Kafdağı Masalları,  Küçük Hazineler Dükkanı gibi içeriklerle ailelerin çocuklarına gönül rahatlığıyla  izletecekleri kanal olmaya devam edeceğiz."