‘Dijital detoks’a ilgi

09 Eylül 2018 Pazar - 2:30 | Son Güncelleme : 09 09 2018 - 2:30

Almanya’da sanal dünya ve sosyal ağlarda geçirilen sürenin kısıtlanmasını öngören ‘Dijital detoks’ hareketi büyük ilgi gördü.


Almanya’daki sağlık sigortası kurumlarından Barmer’in piyasa araştırmaları firması Ipsos’a yaptırdığı “Almanya’da uyku sağlığı” isimli anketin sonuçları önceki gün Berlin’de açıklandı. Ankete katılanların yüzde 37’si akıllı telefon kullanımı gibi dijital dünyada geçirilen zamana yönelik yapılan kısıtlamaları olumlu buluyor. Ankete katılanların yüzde 13’ü kendisinin de bir dönem dijital detoks uyguladığını belirtirken, katılımcıların dörtte biri ise dijital detoks yapmayı ciddi olarak düşünüyor.
Deutsche Welle’nin haberine göre ankete katılan her dört kişiden biri uyku sorunu çektiğini belirtti. Almanya’nın nüfusu göz önünde bulundurulduğunda bu ülkedeki yaklaşık 15 milyon 300 bin kişinin uyku sorunu yaşıyor olabileceğine işaret ediyor. Anketin sonuçlarını değerlendiren psikolog Andrea Jakob-Pannier “Görünen o ki birçok kişi dijital medyanın ve sosyal ağların uykuları üzerinde etkisi olduğu gerekçesiyle çevirim içi geçirdikleri süreyi kısıtlamak istiyor” açıklamasını yaptı. 
 
Strateji geliştirin
 
Jakob-Pannier dijital detoks için kişisel bir strateji geliştirme önerisinde de bulundu. Psikolog akıllı telefon ve internet kullanımına bilinçli şekilde molalar getirmeyi, bunun için örneğin telefonu uçuş moduna almayı önerdi. Jakob-Pannier insanların boş zamanlarında işle ilgili e-postaları da yanıtlamaması gerektiğine işaret etti. Jakob-Pannier bunun için push bildirim mesajlarının kapatılması, akıllı telefonların yemek sırasında kullanılmaması ve yatak odasında da tutulmamasını önerdi.

ETİKETLER