"Delirten" hastalığın devasını Gülhane'de buldu

19 Temmuz 2018 Perşembe - 13:01 | Son Güncelleme : 19 07 2018 - 13:01

Beyazlatmak istediği dişlerinin tümünü kaybeden ve "delirten hastalık" adı verilen şiddetli ağrıları yüzünden yaşamına son verilmesini dahi isteyen Sunay Öztürk, Ankara'daki tedavisi sayesinde yaşama umutla bakıyor


Sunay Öztürk:  "Mama ile besleniyordum. Şimdi ekmeği yemeğe batırıp yiyebiliyorum. Aylardır yemek de  yiyemiyordum. Ağrım tamamen geçse, normal hayatıma dönerim. O da olacak inşallah,  umutluyum" - SBÜ Gülhane E.A.H. Nöroloji Ana Bilim Dalı Eğitim ve İdari Sorumlusu  Doç. Dr. Ömer Karadaş:  "Hastanın ağrılarının tamamına yakınının düzeldiğini  gördük. Şimdi alt çenede günlük ısrarlı devam eden yüz ağrısında önemli bir  oranda ağrısını azalttık. Bundan sonraki aşamalarda da düşük dozlarda ayarlama  yaparak ağrısını hiçbir girişimsel işlem yapmadan farmakolojik tedaviyle ortadan  kaldırmaya çalışacağız"
 
 
Diş beyazlatma tedavisi sırasında dişlerinin tümünü kaybeden ve dayanılmaz ağrıları nedeniyle yaşamına son  verilmesini dahi isteyen Sunay Öztürk, Gülhane Eğitim Araştırma Hastanesindeki tedavisi sayesinde yemek yemeye başladı.
 
Antalya'nın Alanya ilçesinde yaşayan 41 yaşındaki Sunay Öztürk, daha  beyaz diş isteğiyle girdiği operasyonların ardından tüm dişlerini çektirmek  zorunda kalmış ve bu süreçte yaşadığı dayanılmaz ağrılar nedeniyle ötanazi  istediğini belirterek, Türkiye'nin gündemine gelmişti.
 
Öztürk'ün yardım çağrısı üzerine Sağlık Bilimleri Üniversitesi Rektörü  Prof. Dr. Cevdet Erdöl'ün girişimiyle, Gülhane Eğitim ve Araştırma Hastanesi  yetkilileri harekete geçti. Nöroloji Ana Bilim Dalında tedavi altına alınan  Öztürk, halk arasında "delirten hastalık" olarak bilinen ağrılarından kurtulmaya  başladı.
 
Uzun süredir yemek yiyemeyen ve ağrıları nedeniyle sürekli gözyaşı  döken Öztürk, tedavisinin olumlu sonuç vermesi üzerine, yaşama artık umutla  bakıyor.Yaşadıklarını AA muhabirine anlatan Öztürk, Gülhane'deki tedaviyle,  yüzüne bıçak şeklinde saplanan şiddetli ağrılarının hafiflemeye başladığını  söyledi.
 
Sağ alt çenesinde devam eden şiddetli ağrının da azaldığını kaydeden  Öztürk, "Baştan bu ilaç tedavisi uygulansaydı bunlara hiç gerek olmayacaktı.  Başarısız ameliyatlar geçirdim. Kesilen sinirler ağrıları tetikledi. Şu anda  hocamız onları tamir ediyor. Ötanaziye kadar gelmem de bu yüzden oldu. Dayanılmaz  ağrılar yaşadım. Hastaneye geldiğim günle yaşadığım ağrının şiddeti arasında  dağlar kadar fark var. Keşke ameliyatlar olmasaydı, keşke böyle bir yol  izlenmeseydi." ifadelerini kullandı.
 
 
"Mama ile besleniyordum, ekmek yemeye başladım"
 
Öztürk, dişlerinin renginden rahatsız olduğu için tedaviye başladığını  belirterek, "Gülemiyordum ama şu anki halime de çok pişmanım. Gittiğim ilk dişçi  on tane dişimi kesti. Sonra ertesi gün alt çeneden on diş kesildi ve olay bu  başladı. Sonra gittiğim diş hekimleri ve çene cerrahları... Bu arada kalp  kapağımda hasar oldu. Yüksek tansiyon hastası oldum, dişlerimin hepsi çekildi."  dedi.
Tek isteğinin ağrılarının tamamen son bulması olduğunu ifade eden  Öztürk, bundan sonra tamamen takma diş kullanmanın bile kendisi için sorun  olmayacağını söyledi.
Öztürk, ağrılarının geçmesiyle beslenmeye de başladığını aktararak,  "Ekmeği çaya batırıyorum, yeni yeni yemeye de başladım. İki üç gündür kızımın  yemeğinden de yemeye başladım. Mama ile besleniyordum. Şimdi ekmeği yemeğe  batırıp yiyebiliyorum. Ağrım tamamen geçse normal hayatıma dönerim. O da olacak  inşallah umutluyum." değerlendirmesinde bulundu.
 
"Hiçbir girişimsel işlem yapmadan ağrılarını azalttık"
 
Sağlık Bilimleri Üniversitesi Gülhane Nöroloji Anabilim Dalı İdari ve  Eğitim Sorumlusu ve Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ömer Karadaş, halk arasında "delirten  hastalık" olarak bilinen ağrı şeklinin tıptaki adının nevraljiform ağrı olduğunu  anlatarak, şunları kaydetti:
 
 "Sunay Hanım'ın da 8 ay önce başlayan ağrı şikayetlerinden birisi de  bıçak saplantısı şeklindeki nevraljiform ağrısıydı. Bize geldiğinde, yüzünün sağ  tarafında ve baş bölgesinde ağrı sinirinin zedelenmesinden kaynaklanan ağrıları  mevcuttu.Hastanın ağrılarının tamamına yakınının düzeldiğini gördük. Şimdi alt  çenede günlük ısrarlı devam eden yüz ağrısında önemli bir oranda ağrısını  azalttık. Bundan sonraki aşamalarda da düşük dozlarda ayarlama yaparak ağrısını  hiçbir girişimsel işlem yapmadan farmakolojik tedaviyle ortadan kaldırmaya çalışacağız.Bunu ortadan kaldırdıktan sonra da diş yönünden bir sıkıntısı var. Onlara yönelik diş hekimliğinden yardım alarak gerekli işlemleri yapmaya  çalışacağız."
 
Çok yüksek oranda olmamakla birlikte diş çekimi veya kanal tedavisi  sonrası bu tür ağrılarla karşı karşıya kalan hastalar olduğunu belirten Karadaş,  "Her seferinde olacak diye bir şey yok ancak tedavi edilebilir olduğunu bilmekte  fayda var." ifadelerini kullandı.

ETİKETLER