‘Darbe öngörülüyordu’

14 Haziran 2017 Çarşamba - 2:30 | Son Güncelleme : 14 06 2017 - 2:30

Partisinin grup toplantısında muhalefet şerhini hatırlatan CHP lideri Kılıçdaroğlu, “darbe öngürülüyordu, önlenmedi. Fırsat çıkarıp 20 Temmuz’da başka bir darbe yaptılar” dedi. Kılıçdaroğlu hem AYM’yi hem AİHM’i eleştirdi


CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin grup toplantısına “Gönül ister ki her grup toplantısında Türkiye’nin güzel bir olayından söz edelim. Ama acı buna imkan vermiyor” diye başladı. Kılıçdaroğlu, şehit öğretmen Şenay Aybüke Yalçın’ı anarak şöyle devam etti: “Onun YouTube’da bir ağıtı var. ‘Mağusa Limanı, limandır liman... Beni öldürende yoktur din iman.’ Bu ağıt bir Kıbrıs ağıtıdır Ali İsmail Korkmaz öldüğünde gençler bu ağıtı onun için okurlardı. Şimdi bu ağıtın sahibi değişti ikinci bir sahibi çıktı Şenay Aybüke Yalçın. Referandum sırasında ‘evet’ oyu verin terör bitecek dediler. Referandum bitti terör devam ediyor. Teröre destek verenler terörü bitirir mi? Terörü önlemek akıl işidir akıl... Lafla terör önlenmez. Terörü önlemek akıl işidir bunlarda da olmayan şey akıl.”

‘TBMM devre dışı bırakıldı’

CHP’nin darbe komisyonuna şerhi için “Bu rapor bu şerh 15 Temmuz olayının bilinen bütün ayrıntıları burada yer almıştır” diyen Kılıçdaroğlu, şöyle devam etti: “Darbe öngörülüyordu. Önlenmedi bu darbe girişiminden fırsat çıkardılar 20 Temmuz’da başka bir darbe yaptılar. 17-25 Aralık da bir darbe girişimiydi diyorlar. Neden o süreçte gazeteci Fehmi Koru’yu Pensilvanya’ya gönderdiniz? Bu darbenin siyasi ayağı yok mu? Baklavacı çikolatacı esnaf sanayici hakim savcı öğretmen öğrenci buldunuz ama siyasetçi yok. Kim? Onlar iktidar sahipleri. 20 Temmuz’u bir darbe sürecinin başlangıcı olarak kabul ediyoruz. Bu OHAL kararnameleri sadece darbe sürecini bitirmek için mi çıkıyor. Hayır. 20 Temmuz’dan sonra TBMM büyük ölçüde devre dışı bırakıldı. Türkiye KHK’larla yönetilmeye başlandı. Bunun yolunu Anayasa Mahkemesi (AYM) açtı.”

‘Resmen iktidar tetikçiliği...’

“Buradan AYM üyelerine seslenmek isterim önünüzde yüzlerde dosya var niye karar vermiyorsunuz? Talimat mı gelmesi lazım karar vermeniz için gözünüzü niye saraya diktiniz oradan talimat bekliyorsanız siz yargıç değilsiniz adalet dağıtamazsınız.

Damatlar serbest bırakılıyor. Parası olan dayısı olan serbest bırakılıyor. Kadri Gürsel’in evi yok mu? Ahmet Şık’ın yerleri yurtları var. Onlar niye serbest bırakılmıyor? Çünkü kayınpederleri kayınpeder değil. Türkiye’de yargı resmen iktidarın tetikçiliğini yapıyor.”

‘Sizde vicdan var mı acaba?’

AİHM’in KHK ile ihraç edilen öğretmenin davasını reddetmesiyle ilgili “AİHM bu konuma düşmemeli. EĞer bu konuma düşerse saygınlığını yitirir” ifadelerini kullanan CHP lideri, açlık grevindeki akademisyenler Nuriye Gülmen ve Semih Özakça’yı hatırlatarak, “Hak arayan iki genç arkadaşımız açlık grevi yapıyorlar. Buna bile tahammül edemiyorlar. Sonunda alıp hapse attılar. AİHM’e seslenmek istiyorum sizde de vicdan hukuk bilinci var mı acaba? O insanlar öldükten sonra mı karar vereceksiniz siz?” dedi.

‘Hakaret aslında zavallılık işidir’

“Geçen hafta Katar konusunda bir konuşma yaptım Türkiye bu kavganın bir tarafı olmamalıdır dedim. İhvan’ın simgesini kullanmak dedik. 7 Haziran Erdoğan konuşuyor İhvan işaretini içinde ne var tek millet tek vatan tek bayrak var diyor. Hakaret etmek aslında zavallılık işidir. Haklıysanız zaten hakaret etmeye gerek yok. Senin tek bayrak tek millet tek bunlardan rahatsız değişim yalan söylemenden rahatsızım. Sen ne biçim adamsın bir söylediğini ertesi gün yalanlıyorsun.”

‘Barışın sembolünü yok ettirmeyeceğiz’

“Şimdi biz 1939 yılında korunan zeytini 2017’de ‘nasıl yok edeceğiz’ arayışına girmişiz. Zeytin barışın sembolüdür. Eğer bu ülkenin duyarlı insanları varsa zeytini yok ettirmeyeceğiz.”

‘Akar ve Fidan gelmek istiyor izin vermiyorlar’

“Bir musibet bin nasihattan evladır. Böyle bir musibetle karşılaştık, niye oturup araştırmıyoruz? Getirdiler komisyonun başına FETÖ’yü öven adamı. Zaten bir şey çıkmayacağı baştan belliydi. Eski Genelkurmay Başkanları geliyor, MİT Müsteşarları geliyor, şu andakiler gelmiyor. Gelmek istiyorlar, niye hükümet izin vermiyor. Açığı ortaya çıkacak.”