"Çocuklar yatma saatine yakın parlak ekrandan uzak durmalı"

AA |  05 Eylül 2019 Perşembe - 17:43 | Son Güncelleme : 05 09 2019 - 17:43

Trakya Üniversitesi (TÜ) Tıp Fakültesi Fizyoloji Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Levent Öztürk, öğrencilerin düzenli uyku için gece yatmadan önce telefon, tablet ve televizyondan uzak durması gerektiğini bildirdi.


Uyku bozukluklarının nedenlerine yönelik araştırmalar yürüten Prof.  Dr. Öztürk, AA muhabirine yaptığı açıklamada, öğrencilerin uzun tatil döneminde  uyku düzenini değiştirdiğini söyledi. Gençlerin bu süreçte daha geç yatma eğiliminde olduğunu belirten  Öztürk, "Okullar başlar başlamaz erken yatma ve erken kalkma düzenine geçiş  yapmaları gerekecek. Bu noktada uyumsuzluklar, sabah kalkmada zorlanmalar ve  okula geç gitme gibi sorunlar yaşanabilir. Burada bazı kurallara dikkat edildiği  takdirde geçiş ve uyum süreci daha kolay olabilir." diye konuştu.
Beynin, kaydedilen uyku düzenine uyduğunu anlatan Öztürk, şöyle devam  etti:"Uyandıktan sonra gözümüzden içeri parlak aydınlık ışık girmesi önemli  bir ayarlayıcı faktördür. Bu nedenle kalkma saatimiz kaçsa, örneğin sabah  07.00'ye saatimizi kurduk ve sabah kalktık. Kalkar kalkmaz gözümüzden içeri  aydınlık ışık girmesini sağlamalıyız. Bu ışık, beyinden salgılanan melatonin  hormonunu baskılayarak 'senin kalkma saatin budur' ayarını ve sinyalini  verecektir. Beyin bunu kaydettiği zaman, saat çalmadan önce aynı saatte kalkmak  mümkün olabilecektir. Yataktan kalktıktan sonra yapmamız gerekenler var.  Gözümüzden içeri 5-10 dakika aydınlık ışık girmesi ve yatakta oyalanmamak, yani  kalkar kalkmaz yatağı terk etmek. Öğrencilerimiz yatağı uyandığı gibi terk edip  hemen günlük faaliyetlerine başlamalıdır."
 
 "Pijama, süt uyku için iyi bir hazırlık olur"
 
Uykuya rahat dalabilmek için çeşitli uygulamalar yapılabileceğini dile  getiren Öztürk, şunları kaydetti:   "Uyku saatinden 5-6 saat önce egzersiz yapmak, yarım saat yürüyüş,  bisiklete binme, açık havada spor, akşam yemeğini 18.00 civarında yemek ve uyku  saatine 2 saat kala fiziksel aktif işlerden uzak durmak, uykuya hazırlık  sürecidir. Uykuya yarım saat kala pijamaların giyilmesi, yarım bardak ılık süt  içilmesi gibi hazırlıklar da beynimize 'senin yatma saatin budur' mesajını  veriyor. Bu hareketleri gören beyin uykuya geçiş hazırlıklarını yapıyor."
 
 "Yatma saatine yakın parlak ekrandan uzak durun"
 Aile ve öğrencileri teknoloji bağımlılığı konusunda uyaran Öztürk, şu  önerilerde bulundu: "Teknoloji bağımlılığı psikiyatri kitaplarında tanı olarak yerini  aldı. Özellikle tablet ve cep telefonlarının parlak ekranlarına uykuya yakın  saatlerde maruz kalındığında, uykuya dalışı geciktirici veya engelleyici özellik  taşır. Parlak ekran uyarıcıdır. O aydınlık ışık nasıl ki sabah kalktığımızda  uykudan kalkma sinyali olacaktı, sabah kalktığımızda melatonin hormonunu  baskılayacaktır, gece de uykumuzun daha sağlam ve sağlıklı olması için bu  melatonin hormonunun salgılanması gerekiyor.
Melatonin hormonu karanlıkta salgılanan bir hormon. Telefon ve  tabletlerdeki o parlak ışık bunun salgılanmasını baskılayınca bizim uyku  stabilitesi dediğimiz durumu olumsuz etkiler. O nedenle çocuklarımıza önerimiz,  özellikle yatma saatine yakın televizyon, telefon ve tablet gibi parlak  ekranlardan uzak durmalarıdır."
 
  
 

ETİKETLER