'Cinsellik' kelimesinin anlamını bilmeyen zihinsel engelli kızı istismar ettiler

AA |  17 Ekim 2018 Çarşamba - 15:56 | Son Güncelleme : 17 10 2018 - 16:11

Kars'ın Kağızman ilçesinde, zihinsel engelli kıza cinsel istismarda bulunulması ya da fuhuşa aracılık edilmesi olayına karıştıkları öne sürülen 13 sanığın yargılanmasına başlandı.


Kars 1. Ağır Ceza Mahkemesindeki davanın ilk duruşmasında, tutuklu  sanıklardan engelli D.İ'nin annesi S.İ, teyzesi E.İ, M.D, A.Ş, B.A, E.Ş, F.A,  M.T, S.B, V.G. ve C.B. ve tutuksuz sanık T.Ç. hazır bulundu.
 
Diğer tutuksuz sanık M.A. ise Kağızman Adliyesi'nden Ses ve Görüntü  Bilişim Sistemi (SEGBIS) aracılığıyla duruşmaya katıldı.
 
Mağdur D.İ. ifadesinde, cinselliğin ne demek olduğunu bilmediğini  belirterek, kendisine cinsel istismarda bulunduklarını öne sürdüğü C.B, B.A'dan  şikayetçi oldu.
 
Anne S.İ. ise tedavi olmak için bazı dönemlerde Manisa'ya gittiğini  ileri sürerek, ilçeye döndüğünde kızının hamileliğinden ve olaydan haberdar  olmadığını savundu.
 
Teyze E.İ. de yeğeni mağduru fuhuş amaçlı kimsenin yanına  götürmediğini iddia ederek, suçlamaları reddetti.
 
Sanıklardan C.B. ise mağduru hiç görmediğini ancak E.İ. ile para  karşılığı fuhuş yaptığını kabul etti.
 
Diğer sanıklar ve avukatları da suçlamaları kabul etmeyip beraat ve  tahliye talebinde bulundu.
 
Mahkeme başkanı, doğum yapan D.İ'nin bebeğinin soy bağının tespiti  için Trabzon Adli Tıp Kurumuna gönderilen kan örneklerinde, çocuğun B.A'dan  olduğunun belirlendiğini aktardı.
 
Heyet, tutuksuz sanıklar M.A. ve T.Ç'nin tutuklanmasına, tutuklu  sanıkların ise bu halinin devamına karar vererek, eksikliklerin giderilmesi için  duruşmayı erteledi.
 
İddianameden
 
Kağızman'da, zihinsel engelli raporu bulunan 22 yaşındaki D.İ'nin  hastanedeki kontrollerinde 5,5 aylık hamile olduğunun tespitiyle başlatılan  soruşturma sonucu, mağdurun annesi S.İ. ile teyzesi E.İ'nin de bulunduğu 13 kişi  hakkında dava açılmıştı.
 
Davanın iddianamesinde sanıkların "nitelikli cinsel saldırı" ve "Fuhşa  teşvik etmek veya yaptırmak veya aracılık etmek veya yer temini etmek"  suçlarından cezalandırılması isteniyor.

ETİKETLER