"Cildi tahriş etmeyen dezenfektan" ürettiler

AA |  29 Haziran 2020 Pazartesi - 15:55 | Son Güncelleme : 29 06 2020 - 15:55

Gaziantep Teknopark'ta iki yıldır faaliyet gösteren bir firma, ürettiği bitkisel karışımlı dezenfektanı ilk etapta Gaziantep Üniversitesi Şahinbey Araştırma ve Uygulama Hastanesine hibe edecek.


Acz İnovasyon firmasının sahibi İsmail Ertuğrul Uyasır, dünyayı etkisi  altına alan yeni tip koronavirüse (Kovid-19) karşı kullanılan dezenfektanlar  üzerinde çalışma başlattı. Yaklaşık 2,5 aylık laboratuvar çalışmaları sonucu  Uyasır ve ekibi, bitkisel karışımlı dezenfektan üretti.
 
Uyasır, AA muhabirine yaptığı açıklamada, iki yıldır Teknopark'ta  faaliyet gösterdiklerini belirterek, bilime ve teknolojiye katkı sağlayacak  ürünler geliştirmeye çalıştıklarını söyledi.
 
Kovid-19 gündeme geldiğinden bu yana dezenfektan üzerinde çalışmaya  başladıklarını anlatan Uyasır, tamamen doğal ürünler üzerinde yoğunlaştıklarını  ifade etti.
 
Üzerinde çalıştıkları dezenfektanın bitkisel içeriğinden dolayı daha  uzun ömürlü olduğunu ifade eden Uyasır, şöyle devam etti:
"Ürünümüz tamamen natürel. İçerisinde alkol ve paraben yok.  Kullanıldığı alanda bir hafta koruyucu kalkan görevi görüyor. Gaziantep  Üniversitesi tarafından testleri yapıldı. Dermatolojik etkisi var. Cilt  üzerindeki hücreleri yeniliyor. Kendi alanında tek olan bir ürün olacak.  Bakterilere, virüslere karşı etkili olduğu gözlemlendi. Ülkemiz adına güzel ürün  olacak. Cildi yenileyici özellikleri olduğu görüldü. İçerisinde alkol ve benzeri  kimyasal türevler yok. Diğer dezenfektanların içerisinde alkol olduğu için birkaç  kullanımdan sonra cildi tahriş ediyor. Derinlemesine bir çalışma yaptık, eski  kaynaklardan yararlandık. İçerisinde hiçbir kimyasal olmayan dezenfektanı yaptık.  Çok ses getireceğini düşünüyoruz. Dezenfektan, bakteri ve virüsleri saf dışı  bırakıyor."
 
Geliştirdikleri dezenfektanı ticarileştirmek istediklerini aktaran  Uyasır, ilk etapta ürettiklerini Gaziantep Üniversitesi Şahinbey Araştırma ve  Uygulama Hastanesine hibe edeceklerini belirterek, hastane başhekimi olmak üzere  emeği geçenlere teşekkür etti.
 
Gaziantep Üniversitesi Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi  Prof. Dr. Yasemin Zer de firmanın isteği üzerine dezenfektanın canlı bakterilere  karşı etkisini araştırdıklarını söyledi.
 
Yaptıkları ön testlerde bakterilere karşı deneysel etkileri  incelediklerini aktaran Zer, "Ne kadar sürede etkin olduğunu bulduk. Firma  yetkilileri doğal yöntemlerden elde ettiklerini aktardı. Bunları tek tek ele  alarak etkinliklerine bakmamız lazım. Bir dezenfektanın toksit ve yan ürünlerden  oluşmaması gerekir." diye konuştu.