"CIA Başkanı gizlice Kuzey Kore'ye gitti"

18 Nisan 2018 Çarşamba - 9:47 | Son Güncelleme : 18 04 2018 - 9:47

ABD Dışişleri Bakanlığına yeni atanan Mike Pompeo'nun bu ayın başında Kuzey Kore'ye giderek ülkenin lideri Kim Jong-un ile görüştüğü iddia edildi.


Reuters ve ABD merkezli Wall Street Journal gazetesi CIA Başkanı Mike Pompeo'nun Nisan başında gizlice Kuzey Kore'ye giderek Kim Jong-un ile görüştüğünü yazdı. Pompeo aynı zamanda Trump'ın yeni dışişleri bakanı adayı.
ABD'nin Florida eyaletinde Japonya Başbakanı Şinzo Abe'yi ağırlarken konuşan Trump, Kuzey Kore lideriyle "Haziran başı veya ondan biraz daha önce" görüşeceğini söyledi.

Şinzo Abe ise Trump'ın Kim Jong-un ile görüşme "cesaretini" övdü.

Buluşmanın gerçekleşmesi durumunda Donald Trump, bir Kuzey Kore lideri ile görüşen ilk ABD başkanı olacak.

Kuzey Kore'nin yürüttüğü nükleer testler ve ABD'ye ulaşma kapasitesine sahip roketleri son dönemde iki ülke arasında krize yol açmıştı.

Fakat Güney Kore'de düzenlenen Kış Olimpiyatları, diplomatik görüşmelerin gerçekleşmesi için beklenmedik bir imkan sağladı.

Gözlemciler, Japonya Başbakanı Abe'nin Trump ile bu görüşmesindeki hedefinin, Trump'ı Kim Jong-un ile buluşmasında Batı'nın Kuzey Kore'ye yönelik sert çizgisinden sapmamasını sağlamak olduğu yorumunda bulunuyor.

 

(BBC Türkçe)

 

ETİKETLER