"Canlı bomba" aşure etkinliğini kana bulamak istemiş

AA |  18 Ekim 2016 Salı - 11:53 | Son Güncelleme : 18 10 2016 - 11:53

Gaziantep'te yakalanacağını anlayınca üzerindeki bombayı patlatan ve 3 polisin şehit olmasına neden olan terör örgütü DEAŞ mensubunun, olay günü "aşure etkinliği" yapan Gaziantep Alevi Kültür Derneğine saldırı hazırlığında olduğu öğrenildi


Gaziantep'te yakalanacağını anlayınca  üzerindeki bombayı patlatan ve 3 polisin şehit olmasına neden olan terör örgütü  DEAŞ mensubunun hedefinin, olay günü aşure etkinliği düzenleyen Gaziantep Alevi  Kültür Derneği olduğu bildirildi. 
 
AA muhabirinin güvenlik kaynaklarından aldığı bilgiye göre, önceki gün  polis ekiplerinin düzenlediği operasyonda, Güvenevler Mahallesi'ndeki hücre  evinde terör örgütü DEAŞ mensubunun üzerindeki bombayı patlatmasıyla ilgili  soruşturma sürüyor.
 
  Bir süredir istihbarat çalışmalarının yürütüldüğü zanlılarla ilgili  soruşturma kapsamında örgütün hedefindeki nokta da tespit edildi. Gaziantep Alevi  Kültür Derneğini hedef belirleyen terör örgütü DEAŞ, saldırı için özel bir  zamanlama planladı. Olay günü dernekte aşure etkinliği yapıldığını öğrenen  teröristler, saldırı için hazırlığa başladıkları sırada polisin baskınıyla  karşılaştı.
 
 Polisi karşısında gören canlı bombanın, üzerindeki bombayı patlatması  sonucu 3 polisin şehit olduğu olayda, teröristin hedefine ulaşması durumunda  aşure etkinliği için dernekte bulunan çok sayıda kişinin zarar görebileceği  kaydedildi.
 
 "Kardeşliği kimse bozamaz"
 
Alevi Kültür Derneği Gaziantep Şube Başkanı Yılmaz Demirdelen, AA  muhabirine yaptığı açıklamada, şehitlere Allah'tan rahmet, yaralılara şifa  diledi.
 
Derneğe yönelik saldırının olabileceğine ilişkin uzun süre önce  istihbarat alındığını ve ekiplerin bununla ilgili çalışmalar yürüttüğü bilgisinin  kendilerine aktarıldığını ifade eden Demirdelen, "Biz bu konuda elimizden gelen  desteği verdik. Valimiz, belediye başkanımız ve kentteki tüm bürokrasi olayı  engellemek için elinden geleni yaptı. Neticede büyük bir olay engellenmiştir,  bunun böyle bilinmesi gerekir." dedi.
 
Terör örgütü DEAŞ'ın geçen aylarda Gaziantep'teki bir düğün törenine  yönelik bombalı saldırı gerçekleştirildiğini ve onlarca masum kişinin hayatını  kaybettiğini hatırlatan Demirdelen, şöyle konuştu:
 
 "Bundan sonra 'cemevinde de bir saldırı, katliam düzenleriz' diyordu  bu pis örgüt. Böylece kardeşliğimize, huzurumuza ve barışımıza zarar  vereceklerini düşündüler. Ama 3 değil, 1 milyon da şehit verse bu topraklar,  Alevi'nin, Sünni'nin, Türk'ün, Kürt'ün kardeşliğini kimse bozamaz. Herkes bunu  böyle bilsin. Herkes bunu aklına yazsın."
 
Demirdelen, örgütün her zaman saldırı için kalabalık alanları  seçtiğini anlatarak, "Bizim aşure günü etkinliklerimizde de kalabalık çok olur.  Onlar da kendilerince mantıklı bir saldırı anı seçmiş ama çok şükür emniyetimizin  titiz çalışmasıyla böyle bir eylem gerçekleştirilememiştir." diye konuştu.
 
 Gaziantep'te 16 Ekim'de terör örgütü DEAŞ'ın hücre evlerine yönelik  operasyonlarda İçişleri Bakanlığının arananlar listesinde "Turuncu kategori"de  yer alan ve örgütün Gaziantep il genelindeki faaliyetlerini planlayan, lojistik  destek sağlayan ve canlı bomba hücrelerini yöneten Mehmet Kadir Cebael etkisiz  hale getirilmiş, bir terörist üzerindeki bombayı patlatmış, bir "canlı bomba" ise  sağ ele geçirilmişti.