'Camiden müzik yayını yapıldı' iddiaları ile ilgili yeni gelişme

08 Temmuz 2020 Çarşamba - 15:08 | Son Güncelleme : 08 07 2020 - 15:58

İzmir'de bir camiden gece müzik yayını yapıldığı iddialarının ardından polis tarafından yapılan incelemede caminin yakınındaki bir otoparkta bulunan araçta yüksek sesle müzik dinlenildiği ortaya çıktı.


İzmir’de önceki ay cami hoparlöründen önce 'Çav Bella' ve 'Yuh Yuh' şarkılarının çalınmasının ardından bugün de yeni bir iddia ortaya atılmıştı. 
 
MÜSLÜM GÜRSES ŞARKISI ÇALINDI İDDİASI
 
Zübeyde Hanım Mahallesi'ndeki bir caminin hoparlöründen gece saat 03.40'ta Müslüm Gürses şarkısı çalındığı iddiaları üzerine çalışma başlatan polis ekipleri, görgü tanıklarının ifadesine başvurdu.
 
Cami derneğinin yöneticileriyle görüşen ekipler, cami kapısının dün gece 23.30 sıralarında tüm elektrik sistemi kapatıldıktan sonra kilitlendiğini tespit etti.
 
BALKONDA OTURURKEN DUYDUĞUNU SÖYLEDİ
 
Bir başka görgü tanığı ise ifadesinde, söz konusu saatlerde balkonda otururken müzik sesi duyduğunu, cami yakınlarındaki bir araç otoparkına markası, rengi ve plakasını alamadığı bir aracın geldiğini ve yüksek sesle müzik yayını yaptığını belirtti.
 
Bölgedeki çarşı-mahalle bekçileri ve devriye ekiplerinin, iddiaya konu olaya yönelik herhangi bir müdahalesinin olmadığı, bu yönde polise ihbarda bulunulmadığı belirlendi.
 
Çevredeki güvenlik ve MOBESE kayıtlarının incelemesinin sürdüğü, olayla ilgili "Halkı Kin ve Düşmanlığa Tahrik ve Aşağılama" suçundan adli işlem başlatıldığı belirtildi.
 
Müftülükten yapılan yazılı açıklamada, bazı sosyal medya mecralarında,  Karşıyaka ilçesindeki bir caminin hoparlöründen müzik yayını yapıldığı yönünde  iddiaların yer aldığı belirtildi.
 
Söz konusu iddianın doğru olmadığı vurgulanan açıklamada, şu ifadelere  yer verildi:
 
"Bu gece 03.40 sularında ilimiz Karşıyaka ilçesindeki bir camimizin   hoparlörlerinden ezan dışında bir yayın yapıldığına ilişkin sesli görüntüler bazı  sosyal medya hesaplarında paylaşılmıştır. İlimiz genelinde merkezi ezan  sisteminin tamamen kapalı olması sebebiyle böyle bir vakanın yaşanması mümkün  değildir. Yapılan inceleme neticesinde de cami civarında bazı  gençlerin  araçlarıyla dolaşırken yüksek sesle bahse konu müzik yayınını yaptıkları tespit  edilmiştir. Netice itibariyle olayın camimizle bir ilgisi bulunmamaktadır."
 
İzmir Müftülüğü, 20-21 Mayıs'ta bazı camilerin hoparlörlerinden müzik  yayını yapılması üzerine merkezi ezan sistemi uygulamasına geçici bir süreyle son  verildiğini duyurmuştu.
 

ETİKETLER

Cami müzik yayını