"Büyük kongremizde bir sürprizimiz olacak"

17 Ağustos 2018 Cuma - 16:48 | Son Güncelleme : 17 08 2018 - 16:48

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Ataş, yarın yapılacak AK Parti 6. Olağan Büyük Kongresi'nde bir sürpriz olacağını bildirerek "Sayın Genel Başkanımızın konuşmasından sonra bir sürprizimiz olacak. Türkiye'nin içinden geçtiği bu önemli süreçte o sürprizi buradan ifade etmeyeceğim, açıklamayacağım ama yarın o sürprizi hep birlikte göreceğiz. Bütün dünyaya da buradan bir mesaj vermiş olacağız. Genel Başkanımızın konuşmasından sonra tüm dünyaya vereceğimiz mesajımızı da izlemiş olacağız." dedi.


Ataş, AK Parti'nin 6. Olağan Büyük Kongresi'nin yapılacağı Ankara Spor  Salonu'nda düzenlediği basın toplantısında, kongrenin hayırlara vesile olması  temennisinde bulundu.
 
Kongre sürecinin 2017 yılının Temmuz ayında başladığını ifade eden  Ataş, belde ve 972 ilçenin kongresinin tamamlanmasının ardından il kongrelerinin  de 6 Mayıs'ta İstanbul İl Başkanlığı Kongresi ile sona erdiğini hatırlattı.
 
Ataş, 24 Haziran seçimlerinin ardından Merkez Karar Yönetim Kurulunda  (MKYK) kongre kararının alındığını anlattı.
 
Kongre sürecinde gerçekleştirilenler hakkında bilgi veren Ataş,  kongreye hazırlık sürecinde 400 kişinin çalışma yürüttüğünü belirtti.
 
Ataş, Türkiye Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip  Erdoğan'ın saat 11.00'de Ankara Spor Salonuna gelmesiyle kongrenin başlayacağını  aktardı.
 
Kongreye tüm teşkilat mensuplarının ve delegelerin davet edildiğini  söyleyen Ataş, büyük katılım beklediklerini dile getirdi. Mustafa Ataş, her  kongrenin bir şenlik havasında geçtiğini, AK Parti'nin siyaset tarihine örnek  olan kongreler gerçekleştirdiğini söyledi.
 
Ataş, bin 457 delegenin bulunduğunu, bazı delegelerin mazeret  bildirdiğini ifade ederek "Mazeret bildiren arkadaşlarımızın sayısı 15'i, 20'yi  geçmiyor. Delegelerimizin en yüksek katılımla kongreye katılacaklarını  bekliyoruz." diye konuştu.
 
Ataş, delegelere Erdoğan'ın imzasını taşıyan kalem ile Erdoğan'ın  İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı olduğu dönemde cezaevine girmeden önce  okuduğu şiir kasetinin CD ortamında hediye edileceğini belirtti.
 
"Ana slogan, Millet Bir, Hedef Bir"
 
Kongre öncesinde salonun dışında bekleyenlere Erdoğan'ın hitap  edeceğine dikkati çeken Ataş, şu bilgileri paylaştı:
 
"Kongremizin ana sloganı 'Millet Bir, Hedef Bir.' Bu sloganla  kongremizi yapıyoruz. Partimizin bugüne kadar kullanmış olduğu müzikleri  kullanacağız, yeni bir müziği de hep birlikte dinlemiş olacağız. Yurt içinden  siyasi partilere davet gönderildi. Yurt dışından bizzat Cumhurbaşkanımız, Genel  Başkanımızın davetiyle 52 devlet başkanı davet edildi. Yurt dışından birçok sivil  toplum örgütü temsilcileri, basın mensupları davet edildi. Yurt içinden de birçok  basın, televizyon kuruluşu bu kongremize davet edildi. Bugüne kadar bizim davet  ettiğimiz yurt içi ve yurt dışı basın mensubu sayımız 600'ün üzerinde. Sendika  başkanları, siyasi parti temsilcileri, Ankara'da bulunan büyükelçilikler, yurt  dışı temsilcilikler bunların hepsi davet edildi. Bunların bir kısmı kongremize  katılacaklarıyla ilgili teyitlerini bildirdiler, henüz teyit bildirmeyenler var.  Onları da ilgili birimdeki arkadaşlarımız takip ediyor."
 
"Bir sürprizimiz olacak"
 
Şehit ve gazi ailelerinin, engellilerin, sivil toplum kuruluşlarının  da kongreye davet edildiğini söyleyen Ataş, toplumun her kesimini temsilen  kongrede bir temsilcinin bulunacağını vurguladı.
 
Ataş, "HDP'nin dışındaki bütün partilere davet gitti. Katılacağını  belirten 8 siyasi parti oldu. Sayın Genel Başkanımızın konuşmasından sonra bir  sürprizimiz olacak. Türkiye'nin içinden geçtiği bu önemli süreçte o sürprizi  buradan ifade etmeyeceğim, açıklamayacağım ama yarın o sürprizi hep birlikte  göreceğiz. Bütün dünyaya da buradan bir mesaj vermiş olacağız. Genel Başkanımızın  konuşmasından sonra tüm dünyaya vereceğimiz mesajımızı da izlemiş olacağız."  ifadelerini kullandı.
 
Kongre hazırlık çalışmasında emek sarfedenlere ve organizatör firmaya  teşekkür eden ve çalışmaların sıfır hata payı oranında yürütüldüğünü anlatan  Ataş, kongrenin bir demokrasi şöleni havasında, tüm siyasi partilere örnek olacak  bir coşku ve heyecanla yapılması temennisinde bulundu.
 
Sürprizin bir kişi mi olacağı yönündeki soruya Ataş, "Bir kişi  olmayabilir. O sürpriz, onu yarın göreceğiz. Onu sürpriz olarak saklayalım. Tüm  dünyaya verilecek bir mesaj olacak diye düşünüyoruz. Onu, yarın Genel  Başkanımızın konuşmasından sonra sahnede izlemiş olacağız. Bir kişi değil, bir  kişiden fazla. Bu da kongrenin sürprizi olsun." dedi.
 
10 bin davetiye basıldı
 
"Amerika Birleşik Devletleri maslahatgüzarına da davet gitti mi?"  sorusu üzerine Ataş, detaylarını bildiremeyeceğini ancak Ankara'da temsilciliği  bulunan bütün büyükelçiliklere bu davetlerin Dış İlişkiler Birim Başkanlığı  marifetiyle gittiğini aktardı.
 
AK Parti Kongresi için 10 bin davetiye basıldığını, Türkiye'deki hemen  hemen bütün sivil toplum kuruluşlarına, meslek odalarına davetiye gönderdiklerine  işaret eden Ataş, herhangi bir eksiklik olmaması için gayret gösterildiğinin  altını çizdi.
 
Ataş, partinin kuruluşundan bugüne kadar görev yapan il başkanları,  milletvekilleri, genel başkan yardımcıları, bakanlar, meclis başkanları, belediye  başkanlarına, kurucular kuruluna, MKYK üyelerine davetiye gönderildiğini  açıkladı.
 
Devlet başkanları düzeyinde katılım
 
Salon dışında kalacak vatandaşlar için çadırlar ve seyyar tuvaletler  kurulduğunu, ikramlar konusunda tedbirler alındığını bildiren Ataş, aksaklık  yaşanmaması için her türlü tedbiri aldıklarını söyledi.
 
Kongreye katılımını bildiren devlet başkanları olduğunu ifade eden  Ataş, "Ekvator Ginesi, Gine, Somali, Zambiya, Nijer, Azerbaycan, Rusya Sırbistan, Sudan, Senegal gibi ülkelerin devlet başkanları... Üst düzey, devlet  başkanı veya cumhurbaşkanı düzeyindeki katılımları sadece söyledim. Rusya'dan  Duma Meclis Başkanı katılıyor. Çin Komünist Partisinden bir yetkili arkadaşımız  katılacak. 4 dilde de simultane tercüme yapılacak." bilgisini verdi.
 
Ataş, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in kongreye katılıp  katılmayacağının sorulması üzerine, vekaleten katılacağını bildirdi.
 
İYİ Parti katılmayacak
 
Ataş, bir soru üzerine 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün katılacağına  yönelik bir teyidin gelmediğini kaydederek "Onu, Sayın Cumhurbaşkanımız davet  etmiştir diye düşünüyoruz. Onun bizde herhangi bir teyidi yok şu anda." dedi. 
 
İYİ Parti'nin kongreye katılıp katılmayacağına yönelik soruya ise  Ataş, "Katılmayacağıyla ilgili bir bilgi geldi bize. O kendi takdirleri. Biz  davetimizi yapıyoruz, katılıp katılmamaları kendi takdirleri. Bir şey diyemeyiz.  Gelenlere kapımız açık, 'Hoş geldiniz' deriz." cevabını verdi.
 
CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu'nun ekonomi başlığı altında AK Parti ve  hükümete yaptığı eleştirilerin hatırlatılması üzerine Ataş, "Onların  değerlendirmesini Sayın Genel Başkanımız yarın yapar ama onlar bu eleştiriyi  yapmadan önce kendi partileri içindeki düzenlemelerine, yönetim tarzlarına  baksınlar." değerlendirmesinde bulundu.

ETİKETLER