‘Bu kiloyla 2023 zor’

10 Mayıs 2015 Pazar - 2:30 | Son Güncelleme : 10 05 2015 - 2:30

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, “İhracatın kilogram fiyatının 1.60 dolar olduğu bir ortamda 2023 ihracat hedefine ulaşmamız zor. 500 milyar dolar ihracat için dengelerimizi yeniden kurguluyoruz” dedi.


 
Gerçekleştirdikleri ihracat ile ülke ekonomisine büyük katkı sağlayan hazır giyim, tekstil, deri ve halı sektörlerindeki başarılı firmalar, ödüllerini “İhracatın Yıldızları Gecesi”nde Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci’nin elinden aldılar. Ödül gecesinde 132 platin, 270 altın, 420 gümüş ödül ile 1.153 bronz sertifika ve 1.586 başarı sertifikası verildi. 
 
Her yer fethedilecek
 
Törende konuşan Zeybekci, “İhracatın kilogram fiyatının 1.60 dolar olduğu bir ortamda 2023 ihracat hedefine ulaşmamız zor. Bunun için hedeflenen 500 milyar dolar mal ihracatı, 150 milyar dolar hizmet ihracatı için tüm varlıklarımızı, dengelerimizi yeniden kurguluyoruz. Tüketim alışkanlıklarını belirleyen bir toplum olmadığımız yerde devam edemeyiz. Bilgiyi ve teknolojiyi tüketen toplumlara hükmedildiğinin bilincinde olan bir toplum olarak, bizde değişimlerimizi buna göre ayarlıyoruz” dedi.
 
Türkiye ekonomisi adına önemli gelişmelerin yaşandığına dikkat çeken Zeybekci şöyle konuştu: “2023’te hedeflediğimiz 500 milyar dolar mal, 150 milyar dolar hizmet ihracatı hedefine ulaşmak için tüm varlıklarımızı, dengelerimizi yeniden kurguluyoruz. Önemli işler başarıyoruz. Bunlardan birisi de 1996 yıllında imzalanan Gümrük Birliği anlaşmasını günümüzün şartlarına uyarlamak olacak. Önümüzdeki günlerde Türkiye’yi karar mekanizması haline getirecek Gümrük Birliği anlaşmasını Brüksel’de imzalayacağız. Böylelikle dünyada fethetmediğimiz yer kalmayacak” diye konuştu.
 
4 sektör 90 milyar $
 
TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi de İTKİB bünyesinde bulunan hazırgiyim, tekstil, deri ve halı sektörlerinin Türkiye için önemine değinerek, “Bu sektörlerimiz toplam 32 milyar dolarlık ihracat gerçekleştiriyorlar ve toplam ihracatımızın yükünün beşte birini yükleniyorlar. 4 sektör 2023 yılında da 90 milyar dolar ihracat gerçekleştirmeyi hedefliyor. Hep beraber büyük başarılara imza atacağımıza yürekten inanıyorum” değerlendirmesini yaptı.
 
Stres testinden geçiyoruz
 
İHKİB Başkanı Hikmet Tanrıverdi,ihracatçılar olarak stres testinden geçtiklerini belirterek, “Avrupa ekonomisindeki daralma, parite etkisi, Rusya’da Ruble’nin değer kaybı ve bölgemizdeki çatışmalar nedeniyle yılın ilk 4 ayında istediğimiz performansı yakalayamadık. İçeride üretim yapmanın dayattığı sıkıntılar, uluslararası rekabette bizleri zorluyor. Hükümetimizin bu olumsuzlukları gidermek için alacağı önlemlerle küresel piyasalarda elimizi güçlendireceği günleri umut ve özlemle bekliyoruz” diye konuştu. 
 
İTHİB Başkanı İsmail Gülle. “Sayın bakanım teşvikler veriyorsunuz. Daldaki kuşu eldeki kuşa çeviriyorsunuz. Eldeki kuşu beslemiyorsunuz. Dürüst insanların ödüllendirilmesini istiyorum” dedi. İDMİB Başkanı Mustafa Şenocak, “Rusya’daki alacaklarımızı tahsil etmekte zorlanıyoruz. Destek bekliyoruz” dedi. İHİB Başkanı Uğur Uysal da 400 halı ihracatçısının, 400 Spartalı gibi çalıştığını söyledi.
 
 
Başarılı ihracatçıların ödüllendirildiği gecede sahneye sanatçı Ebru Gündeş çıktı.

ETİKETLER