'BM İklim Zirvesi' sona erdi

AA |  16 Aralık 2018 Pazar - 4:39 | Son Güncelleme : 16 12 2018 - 4:39

Polonya’nın Katoviçe kentinde düzenlenen Birleşmiş Milletler (BM) 24. İklim Konferansı’nda 196 ülke ve Avrupa Birliği (AB), 2015’de imzalanan Paris İklim Anlaşması’nın ana unsurlarının hayata geçirilmesi hususunda anlaştı.


BM İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi 24. Taraflar Konferansı  (COP24) olarak adlandırılan toplantının ardından yapılan yazılı açıklamada  konferansın başarıyla sonuçlandığı duyuruldu.

Açıklamada, yaklaşık iki hafta süresince 2015’deki Paris İklim  Anlaşması’nın temel başlıklarının hayata geçirilmesi için  çok sayıda teknik ve  detaylı toplantıların yapıldığı kaydedilerek, söz konusu çalışmalar doğrultusunda  zor ve karmaşık bir belgenin ortaya çıktığı, söz konusu belgenin finansman,  şeffaflık ve uyum gibi yönlerinin olduğu belirtildi.

Dünyanın dört bir yanından devlet ve hükümet başkanlarının yanı sıra  100'e yakın çevre ve dışişleri bakanının katıldığı COP24 kapsamında üzerinde  uzlaşı sağlanan mutabakat sayesinde, Katoviçe’nin, Kyoto ve Paris’in ardından  sürdürülebilir  küresel iklim politikasına giden yolda önemli bir kilometre taşı  olacağı ifade edilen açıklamada, "Katoviçe kuralları, iklimin korunmasının  güçlendirilmesi için alınacak önlemlere ilişkin farklı paydaşlara takip edeceği  bir yol sunuyor." değerlendirmesinde bulunuldu.

"Kendimizle gurur duymalıyız"

Açıklamada ayrıca, 24. İklim Konferansı Başkanı ve Polonya Çevre Bakan  Yardımcısı Michal Kurtyka’nın ifadelerine de yer verildi.

Kurtyka, "Bu mutabakat üzerinde yaklaşık 3 yıldır çalışıyoruz. 200’e  yakın paydaşın konuya yönelik yaklaşımını göz önünde bulundurarak, çok yönlü ve  teknik bir anlaşmanın sağlanması hiç kolay bir şey değildir. Bu koşullar altında  ileriye dönük atılan her adım çok büyük bir başarıdır. Bunun için hepinize  teşekkür ediyorum. Kendimizle gurur duymalıyız." görüşünü paylaştı.

İklim değişikliği sorununa ilişkin yalnız metinler üretmek ya da  ülkelerin ulusal çıkarlarını gözetmenin dışında bir tutum sergilenmesi  gerektiğini belirten Kurtyka, insanlık ve yerkürenin geleceğine ilişkin  sorumluluk bilincinde hareket edilmesinin önemine işaret etti.

Kurtyka, mutabakatta tarafların çıkarlarının kalıcı ve dürüst bir  şekilde göz önünde tutulduğuna dikkati çekerek,  “Ancak, daha da önemlisi,  (mutabakatın) dünya üzerindeki etkisi olumlu olacaktır. Bu sayede, Paris  Anlaşması'nda belirlenen hedefleri başarmak için büyük bir adım attık. Bu  hedefler sayesinde, bir gün çocuklarımız geriye bakıp şunu düşünecekler;  ebeveynlerimiz önemli bir tarihsel zamanda doğru kararlar aldı." ifadelerini  kullandı.

Paris Anlaşması

Polonya'da, devlet ve hükümet başkanlarının yanı sıra 20 binin  üzerinde katılımcının yer aldığı konferans, 2015'te Fransa'nın Paris kentinde  kararlaştırılan İklim Anlaşması'nın maddelerinin uygulanması için yapılacak  görüşmeleri kapsıyordu.

2020 sonrası süreçte, iklim değişikliği tehlikesine karşı küresel ve  sosyo-ekonomik dayanıklılığın güçlendirilmesini hedefleyen Paris Anlaşması,  küresel sıcaklık artışının 2 santigrat derecenin altına düşürülmesini şart  koşuyor.

Bu hedefe ulaşmak için petrol, kömür gibi fosil yakıt kullanımının  giderek azaltılması ve yenilenebilir enerjiye yönelinmesini teşvik eden anlaşma,  gelişmekte olan ülkelere finansman, teknoloji transferi ve kapasite geliştirme  imkanları sağlanmasını öngörüyor.

 

ETİKETLER

bm polonya iklim