‘Birileri kaos için eş zamanlı düğmeye basmış olabilir’

22 Temmuz 2015 Çarşamba - 2:30 | Son Güncelleme : 22 07 2015 - 2:30


Başbakan Yardımcısı Kurtulmuş, Suruç’taki saldırı ile eş zamanlı olarak Adıyaman’da bir askerin şehit edilmesine dikkat çekti, “Birilerinin bastıkları düğmeyle bu ülkeyi karıştırmalarını müsaade etmeyiz” dedi.

Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun talimatıyla önceki akşam saatlerinde beraberinde İçişleri Bakanı Sebahattin Öztürk ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik ile birlikte Şanlıurfa’ya giden Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, polisevinde basın toplantısı düzenledi. 
 
Toplantıya Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Abdullah Atay, Emniyet Genel Müdürü Celalettin Lekesiz, Özel Harekat Daire Başkanı Turan Aksoy ve Şanlıurfa Valisi İzzettin Küçük’ün de katıldı. Kurtulmuş, özetle şunları söyledi: 
 
‘Hakikaten ilginç’
 
“Hakikaten olay ilginçtir. Suruç Belediyesi Amara Kültür Merkezi nispeten korunaklı bir yer, demir kapıları olan korunaklı bir bina. Tesadüfen yani yoldan geçen bir kalabalığa bir bomba atılmış değil, bu üzerinde özellikle hassasiyetle durduğumuz bir noktadır. Bu olayın arkasındaki ne varsa, inşallah aydınlatılacaktır. Bundan kimsenin şüphesi olmaması lazım.” 
 
‘Bunlar iftira’
 
“Bu bütün Türkiye’nin ortak acısıdır, ortak meselesidir. Hep beraber terörün karşısında bir mesafe koymak durumundayız. Buradaki gördüğümüz meselelerden birisi de son derece yanlış bir algı yönetiminin bazı çevrelerce yürütülmeye çalışılmasıdır. Terör gruplarının bir kısmına Türkiye’nin destek verdiği, bu grupların terör eylemlerine cesaret edebildiği şeklinde maalesef son derece yanlış, haksız yorumları burada Şanlıurfa’da da duyuyoruz. Bunların son derece yanlış, iftira olduğunu, açıkça bunları söylemenin Türkiye’ye haksızlık olduğunu, Türkiye’ye, bu aziz millete haksızlık olduğunu bir kere ifade etmek istiyorum.”
 
‘İç barış sağlanacak’
 
“Bu terör örgütü IŞİD tarafından yapılmışsa, bunun bir numaralı muhatabı Türkiye’nin bizatihi kendisidir, Türkiye Cumhuriyeti hükümetidir, Türk halkının tamamıdır. Türkiye bölgesinde istikrar adası olan bir ülke. Türkiye kendi iç barışını sağlayacak, iç kardeşliğini, dostluğunu sağlayarak yoluna devam edecek. Aynı zamanda eş zamanlı olarak Adıyaman’da maalesef bir askerimiz şehit oldu, iki yaralımız var. Türkiye’de birileri eş zamanlı olarak kaos yaratmak için düğmeye basmış olabilirler. Biz, vatandaşlarımız arasında birliğimiz, dirliğimiz, beraberliğimizi, kardeşliğimizi sağlayacak ama birilerinin bastıkları düğmeyle de bu ülkeyi karıştırmalarını müsaade etmeyecek güce de, niyete de, iradeye de sahibiz.”
 
‘Zihnini kemiriyor’
 
Kurtulmuş, “İstihbarat zafiyeti olduğunu düşünüyor musunuz?” sorusuna ise şöyle yanıt verdi: “Orada en ufak bir ihmal var mı, ne tür bir ihmal var ya da bir kasıt mı var? İnanın ki siz nasıl soruyorsanız, bu soruları soruyor, içinizi nasıl kemiriyorsa, arkadaşlarımızın da zihnini kemiriyor. Bunların hepsini soruşturuyoruz. İki tane emniyet müfettişi görevlendirildi bu konuyla ilgili. İstihbarat zafiyeti var mı? Nasıl içeriye girdi? Bağlantılar, bunları da çok ciddi şekilde araştırıyoruz.”
 

ETİKETLER