"Bırakma Beni" 21 Eylül'de vizyonda

AA |  28 Ağustos 2018 Salı - 1:22 | Son Güncelleme : 28 08 2018 - 1:22

Yönetmenliğini ve senaristliğini Cannes ödüllü Bosnalı yönetmen Aida Begic'in üstlendiği "Bırakma Beni" adlı film, 21 Eylül'de sinemaseverlerle buluşacak.


Yönettiği filmlerle dünyada büyük yankı uyandıran Begic, Türkiye'de  yaşayan Suriyeli yetim çocukların gerçek yaşam hikayesini beyaz perdeye taşıdı.
 
Dünyanın dört bir yanında yaşayan yetimler için kamuoyunu  bilinçlendirme ve ihtiyaçları doğrultusunda yardım çalışmaları yürüten Beşir  Derneği'nin "Yetim Projesi" kapsamında çekilen film, 21 Eylül'de sinemaseverlerle  buluşmaya hazırlanıyor.
 
Yönetmen Aida Begic, Bosna Hersek savaşını yaşamış, savaşı öncesi ve  sonrasıyla bilen bir yönetmen olarak Suriyeli çocukları çok iyi anladığını  belirterek, filmi de bu duygularla yazdığını kaydetti.
 
"Bırakma Beni"nin diğer filmlerden farklı olduğunu vurgulayan Begic,  "Çocukların dünyası üzerine kurulu. Sadece onların dünyasını ve bakış açılarını  yansıtıyor. Bu nedenle film sadece dram değil, her durumda umut ve sevginin de  çocuklar tarafından nasıl yeşertildiğinin bir yansıması. Dikkat çekmek  istediğimiz bir konu da filmde izlediğiniz tüm hikayelerin çocukların  hayatlarından gerçek kesitler içerdiği. Mültecilere karşı ön yargılı olanların bu  film ile farklı duygular hissedeceğini düşünüyorum. Onlarla aynı şeyleri yaşamış  biri olarak insanların mültecilerle empati kurabilmesine aracı olmak benim için  en önemli amaç olacak." ifadelerini kullandı.
 
Yetim kalan Suriyeli çocukların gerçek hikayesi
 
Çekimleri 2 yıllık hazırlığın ardından 13 ülkeden gelen özel ekiplerle  yapılan filmde 100'den fazla kişi görev aldı.
 
Savaş mağduru 350'den fazla yetim çocuğun motivasyonlarını artırmak,  adaptasyonlarını hızlandırmak ve rehabilitasyonlarına yardımcı olmak amacıyla  Gaziantep, Şanlıurfa, Hatay ve Akçakale'de gerçekleşen atölye çalışmaları ile  başlayan proje, bir film projesi ile taçlandırıldı.
 
Film İsa, Ahmed ve Mümtaz adlı üç yetimin hikayelerine odaklanırken  başrol oyuncuları dahil filmde rol alan tüm çocuklar bu kamplardan seçildi.
 
Çok sayıda maddi ve insani kayıplara neden olmuş Suriye'deki iç  çatışmalar sonucu ortaya çıkan mülteci krizinin sonuçlarından esinlenilerek  yazılan ve yetim kalan Suriyeli bir grup çocuğun gerçek yaşam hikayesinin konu  edildiği film, Türkiye’de ve dünyada film festivalleri dışında ilk defa vizyona  giriyor.

ETİKETLER