'Bakan maksadını aştı!'

11 Eylül 2013 Çarşamba - 14:41 | Son Güncelleme : 11 09 2013 - 14:41

Suat Kılıç'ın 'kına' tweetine Kadir Topbaş'tan sert tepki...


İstanbul Belediye Başkanı Kadir Topbaş, İstanbul'un olimpiyatları kaybetmesinin ardından Spor Bakanı Suat Kılıç'ın "Kına stokları tükenmiş" şeklindeki tweeti ile ilgili olarak 'Bakan maksadını aştı' yorumunda bulundu.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Teke Tek'te Fatih Altaylı'nın sorularını yanıtladı.

İstanbul'un 2020 Olimpiyatları'nı Tokyo'ya kaybetmesini değerlendiren Topbaş, Olimpiyat Komitesi'ne sunulan projelerin hayata geçirileceğini söyledi.
'19.2 MİLYAR HARCAYACAKTIK'

"Esasında kaybetmedik. İddialıyız, Türkiye yeni bir hamle yaptı. Bu her alanda hissediliyor. Çok ciddi ezber bozan bir Türkiye var. Son ikiye kalmamız, özellikle Türkiye'nin tanıtımı açısından hiçbir şeyle ölçülemez" diyen Topbaş, olimpiyat için 19.2 milyar dolar harcanacağını, bunun komite tarafından çok ciddiye alındığını söyledi.

MADRİD "İHTİYACIMIZ VAR" DEDİ

İstanbul'un ilk turda elediği Madrid'in ekonomik açıdan olimpiyata ihtiyaç duyduğunu açıkça ifade ettiğini kaydeden Topbaş, "Biz İstanbul'u, iki kıtayı buluşturan, medeniyetler çatışmasını ortadan kaldıracak, gerçek anlamda barış merkezi olarak sunduk" diye konuştu.

40 MİLYON TURİST BEKLENİYORDU

İstanbul'un daha önce şampiyonlar ligi finali düzenlediğini ve kısa sürede stat yollarının yapıldığını hatırlatan Topbaş, "Olimpiyatta 40 milyon civarında bir turist bekleniyordu. Sadece bilet değil; kente gelenler, kent hareketliliğini sağlayan insanlar olacaktı" dedi.

FİLMLE İLGİLİ ELEŞTİRİLERE KATILIYORUM

Kadir Topbaş, olimpiyat adaylığımızla ilgili hazırlanan tanıtım filmiyle ilgili, "Filmde spor unsuru eksikti" şeklindeki eleştirilerin hatırlatılması üzerine şunları söyledi: "Ben de katılıyorum. Mesela ben orada Avrasya Maratonu'nu görmek isterdim. En büyük iddia olarak ortaya koyduğumuz Avrasya Maratonu idi. Diğer tanıtımları da takip ettim. Biraz tema eksikliği gördüm ben de... Çok kötü eğildi ama daha iyi olabilirdi."

MÜSLÜMAN ÜLKE OLMAMIZ ETKEN

Daha önce olimpiyatları düzenlemiş kentin bir daha aday olmaması gerektiğini savunan Topbaş, Müslüman ülke olmamızın kaybetmemizde bir etken olduğunu söyledi. Komitenin cesaret göstermediğini kaydeden Topbaş, siyasi nedenlerin de etkili olduğunu dile getirdi.

GEZİ DEĞİL, DOPİNG

Topbaş, "Gezi olayları etkili oldu mu?" şeklindeki soruya da şu yanıtı verdi: "Bize sorulmadı. Ucuz bir polemik konusu olarak belki düşünülebilir. Çok fazla etkili olmadı. Muhalefetin de destek verdiği bir olimpiyat müracaatımız var, bu önemli. Suriye konusuna kısmen girdiler. Doping meselesinin üzerinde daha çok durdular"

NEW YORK'TAN SONRA İSTANBUL

İstanbul'un sonraki olimpiyatlarda da iddiasını sürdüreceğini kaydeden Topbaş, şöyle konuştu:
"Alt yapı çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Komiteye bütün deklare ettiklerimiz bizim programımızda var. Tamamladıktan sonra New York'tan sonra en büyük ikinci metro ağına sahip olacağız. 140 kilometrelere yakınız. Metro 800 kilometrelere kadar gidecek. 2016'da 7 milyon kişi kullanacak. 2019'da 11 milyon kapasiteye ulaşacak. Bu ayın 18'inde Mahmutbey'den Mecidiyeköy'e olan metro hattının ihalesini yapıyoruz. Mecidiyeköy'den Kabataş'a da gelecek. Olimpiyat komitesine aktardığımız projeleri hayata geçireceğiz. Metro yatırımları 7 milyar doları geçti. Üsküdar-Ümraniye-Çekmeköy hattımız var. O bölgede Sancaktepe'yi içine alan bir hattın inşaatı devam ediyor. Sabiha Gökçen'i içine alan bir projemiz var. Marmaray 29 Ekim'de açılıyor."

Topbaş, Olimpiyat Stadı'ndaki sorunların giderileceğini, İstanbul'a yeni spor tesislerinin de kazandırılacağını söyledi.

BAKAN MAKSADINI AŞTI

İstanbul'un olimpiyatları kaybetmesinin ardından Spor Bakanı Suat Kılıç'ın "Kına stokları tükenmiş" şeklindeki tweet'inin sorulması üzerine Topbaş, şunları söyledi:
"Maksadını aşmış bir ifade olarak görüyorum. Olimpiyatlarla ilgili IOC üyeleri de zaten halk nasıl bakıyor diye raporlar istiyor. Halkımızın yüzde 94'ünün olimpiyatları istediğini gördüler. Demokratik bir ülkede herkesin aynı kararda olmaları mümkün değil. İktidara öfkeden dolayı, yönetime karşıt olmaktan dolayı bu tarz tavırlar doğru değil. Ulus menfaatlerine bakarsınız. Olimpiyatları alan ülkelerde altın madalya sayısı da ciddi manada artıyor."