‘Ankette manipülasyona 5 yıl hapis’ teklifi

10 Ağustos 2018 Cuma - 2:30 | Son Güncelleme : 10 08 2018 - 2:30

MHP’li Karakaya, “Yanıltıcı araştırma yapanlara 10 katı para cezasının yanı sıra 2 yıldan 5 yıla kadar hapis öngören” kanun teklifi hazırladı


MHP, yanıltıcı, manipülasyon amaçlı anketlerin önüne geçmek için atağa kalktı. MHP Genel Başkan Yardımcısı Mevlüt Karakaya, hazırladığı Kamuoyu Araştırmaları ve Sonuçlarının Yayınlanmasına İlişkin Kanun Teklifi hakkında bilgi vermek için Meclis’te basın toplantısı düzenledi. Karakaya, araştırmacının; yayınlanan bir araştırma için araştırmayı kim için yaptığını, araştırmanın finansmanının kim tarafından karşılandığını ve tutarını belgeleri ile birlikte paylaşmak zorunda kalacağını belirtti.

Veriler imha edilecek

Araştırmacının, veri toplama, analiz etme ve yayınlama dahil her aşamada dürüst, doğru ve tarafsız olmakla yükümlü tutulduğunu vurgulayan MHP milletvekili, “Kişisel verilerin arşivlenerek başka çalışmalar ya da başka amaçlar için kullanımının önüne geçilmesi maksadıyla, ilgili işlemler sonlandığında imha edilmesi zorunluluğu getirilmektedir” dedi. Türkiye İstatistik Kurumu’nun araştırmanın doğrulu konusunda denetim yapma yetkisine sahip olacağını kaydeden Karakaya, getirilecek cezalarla ilgili de şunları vurguladı:

Teklifte belirtilen koşul ve ilkelere uymayan araştırmacı veya kamuoyu araştırma kuruluşuna; ilgili araştırmayı yapmak için fatura karşılığı aldığı ücretin 10 katına kadar idari para cezası kesilebilecek. Manipülasyon suçuna 2 yıldan 5 yıla kadar hapis cezası getiriyor. Bu teklifteki koşul ve ilkelere aykırı olarak araştırma adı altında veya imasıyla kamuoyunu bir kurum, kuruluş, ürün, hizmet veya kişi hakkında olumlu ya da olumsuz yönlendirmek veya etkilemek maksadıyla yalan, yanlış, yanıltıcı veya eksik bilgiler sunan araştırmacı veya kamuoyu araştırma kuruluşunun sorumlu yöneticisinin 2 yıldan 5 yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılması öngörülmektedir.”

ETİKETLER