‘Ambulanslar 18-19 dakikada gitti’

20 Mayıs 2014 Salı - 22:55 | Son Güncelleme : 20 05 2014 - 22:55


Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, Soma’da kazanın ardından ambulanslara geç haber verildiğine yönelik iddiaların sorulması üzerine, acil hizmetler konusunda gecikme yaşanmadığını söyledi. Müezzinoğlu, ilk iki saat içinde ambulans helikopterlerin olay yerinde olduğunu dile getirdi. Müezzinoğlu, “Bunu da müfettişler inceler. Bize çağrının geldiği saat 15.13 itibarıyla 112 Acil’e çağrı geliyor. Ondan sonra 18 veya 19 dakika sonra ambulanslarımız orada oluyor” dedi.

Yerkin’e rapor izahı

Bir gazetecinin, “Başbakanlık Müşaviri Yusuf Yerkin’in görüntüleri basına yansıdı. Daha sonra muhalefet tarafından eleştirilen bir sağlık raporu söz konusu oldu. Hekimle ilgili herhangi bir soruşturma ya da raporun üzerinde bir şüphe var mı” sorusunu Bakan Müezzinoğlu, şöyle yanıtladı:

“Bir hekimin raporunu soruşturmak, çok olağanüstü durum olmadığı sürece, 3-5 günlük hekim raporlarını bizim inceleme gibi bir şeyimiz yok. Ama benim de basından duyduğum kadarıyla Türk Tabipleri Birliği bu anlamda bir çalışma başlatmış. Bir vatandaşın, hangi koşulda olursa olsun hekime muayene olma, tedavisi ve tedavisinin bir gereği olarak da rapor alma hakkı vardır. Hekimin de bu konuda yemini çerçevesinde görevini yapma sorumluluğu vardır.”