"Ambargo açıklaması yapanlar kapımıza gelecek"

AA |  18 Ekim 2019 Cuma - 13:45 | Son Güncelleme : 18 10 2019 - 13:49

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, Barış Pınarı Harekatı'na ara verilmesine ilişkin, "Son gelişmelerle de gördük, belli şekilde hedeflerimize ulaşmaya doğru gidiyoruz. Eğer bu sözler tutulmazsa ne olur? Operasyon devam eder. Biz kendi hedefimize ulaşana kadar bildiğimizi okuruz" dedi.


Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail  Demir,Konya Teknik Üniversitesince Gelişim Yerleşkesi'nde düzenlenen  2019-2020 Akademik Yılı Açılış Töreni'nde "Savunma Sanayinin Geleceği ve  Üniversiteler" konulu açılış dersini verdi.
 
Demir, Türkiye'nin güney sınırında oluşturulmaya çalışılan terör  koridorunu yok etmek, bölgeye barış ve huzur getirmek amacıyla başlatılan Barış  Pınarı Harekatı'nın bir ulusun kendi başına karar verme yeteneğini göstermesi  açısından önemli olduğunu belirterek, şöyle dedi:  "Yani size parmak sallayan, 'Şunu yaparsanız bu olur.' diyenlerin ne  dediğine aldırmadan kendi kararınızı verebiliyor, kendi operasyonunuzu  yapabiliyorsanız, işte bağımsızlık bu. Çok şükür bunu yapabildik. Harekat  başladıktan kısa bir süre sonra bazı kararlar geldi, 'Falanca ülke silah  ambargosunu başlattı, filanca ülke silah vermeyecek.' Bu haber, bizim için çok  güzel haber. 'Vermezseniz vermeyin, biz zaten yapıyoruz.' dedik."
 
 "Koşmak zorundayız"
Demir, Türkiye'nin terörü bitirmek, kendi topraklarını korumak ve  Suriye'nin toprak bütünlüğünü muhafaza etmek için kararlılıkla hareket ettiğine  işaret ederek, şu değerlendirmede bulundu:  "Çok şükür ülkemiz kendi istikbali ve istiklali için bir karar  vermesi gerektiğinde, bu kararı kimsenin parmak sallamasına, tehdit etmesine  bakmadan, Cumhurbaşkanımızın dik ve kararlı duruşuyla kararını verip, operasyonu  başlatıyor. Amerika tarafıyla, günlerce 'Bu güvenli bölgeyi ortak yapabilir  miyiz?' diye konuştuk. Birleşmiş Milletlerle görüşmelerde, Cumhurbaşkanımız diğer  ülke liderlerine güvenli bölgenin ne kadar gerekli olduğunu anlatmaya çalıştı,  güvenli bölgeden kastımızın ne olduğunu, güvenli bölgedeki planlarımızı çok net  şekilde anlattı. Hiçbir mantıklı insanın reddedemeyeceği, çok insani ve mantık  argümanları ortaya koydu. Buna rağmen operasyon sırasında tepkileri gördük. Demek  ki burada maksat üzüm yemek değil, bağcıyı dövmek. Biz de buna aldırmadan  operasyonumuzu yaptık. Son gelişmelerle de gördük, belli şekilde hedeflerimize  ulaşmaya doğru gidiyoruz. Eğer bu sözler tutulmazsa ne olur? Operasyon devam  eder. Biz kendi hedefimize ulaşana kadar bildiğimizi okuruz."
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın küresel güç vizyonunu ortaya  koyduğunu dile getiren Demir, "Küresel güç olmak demek, bir dizi parametreyi  içerisinde barındırıyor. Evet biz huzur, barış olsun istiyoruz ama harita  üzerinde çatışma bölgelerine baktığımızda, etrafımızda kazan kaynıyor. O halde  biz sürekli güçlü olmak zorundayız, iyi bir yürüyüşümüz var ama koşmak zorunda  olduğumuzu da sürekli vurguluyoruz. İyi ama yetmez." dedi.
 
 Demir, Türkiye'nin zengin insan kaynağıyla, gençleriyle, 30 yıl  sonrasının teknolojilerinin bugünden çalışıldığı nitelikli üniversiteleriyle  geleceğe kararlılıkla koşacağını vurguladı.   Üniversitelerin bilimsel çalışmaları için gerekli her türlü desteği  vermeye hazır olduklarını bildiren Demir, "Bir ülkenin zenginliği ne petrolüdür,  ne doğal kaynağıdır. Bir ülkenin zenginliği insan kaynağıdır. Ülkemizin en büyük  zenginliği, insan kaynağı. Bu kaynağın da filizlendiği yerler üniversiteler.  Çocuklarımız, üniversitelerde bilimle, gelecek idealleriyle donatılacak." diye  konuştu. Demir, Türkiye'nin hem savunma sanayinde hem de diğer sanayi  alanlarında yerli ve milliliğe önem veren bir ülke haline geldiğinin altını  çizerek, "Bugün helikopterlerimizin, insansız hava araçlarımızın,  mühimmatlarımızın, füzelerimizin bir dizi ürünümüzün sahada kullanıldığını  görüyoruz. Bu da Mehmetçik'imizin başarışında önemli bir rol oynuyor. Burada her  bir ürünün alt teknolojisinde, alt bileşeninde sanayimizin, bir kısmında da Konya  sanayimizin önemli katkısının olduğunu vurgulamak istiyorum." ifadesini kullandı.
 
Üniversite öğrencilerine tavsiyelerde bulunan Demir, "Bugünlerde  gördüğümüz gibi dostumuz çok az. O dost gibi görünenler, mesela geçen hafta  ambargo açıklaması yapan ülkelerin bir kısmı yarın kapımıza bazı şirketlerle  gelecek, geçmişte geldikleri gibi. Onlara vereceğimiz çok iyi cevaplar var. Bu  cevapları verirken de sizlere güveniyoruz. Sizlerin zeka pırıltılarınıza,  ideallerinize, bu ülkeye olan sevginize, yüreğinize güveniyoruz." açıklamasında  bulundu. Açılış programında, Konya Valisi Cüneyit Orhan Toprak ve Konya Teknik  Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Babür Özçelik de birer konuşma yaparak, yeni  eğitim öğretim yılının hayırlı olmasını diledi.