'Altay' için sözleşme imzalandı!

AA |  01 Mayıs 2019 Çarşamba - 14:37 | Son Güncelleme : 01 05 2019 - 14:37

Altay Seri Üretim Projesi Ana Alt Yükleniciler Sözleşme İmza Töreni, tankın üretiminde yer alacak paydaşların katılımıyla gerçekleştirildi.


 Dünyanın en büyük savunma sanayisi buluşmalarından olan Uluslararası  Savunma Sanayii Fuarı’nın (IDEF) ikinci gününde, birçok iş birliği anlaşması  imzalanmaya devam ediyor.
 
    
 Bu kapsamda, Altay Seri Üretim Projesi Ana Alt Yükleniciler Sözleşme  imza töreni yapıldı. Türkiye'nin milli ana muharebe tankı Altay'ın seri üretim  aşaması için ana yüklenici BMC ile ana alt yükleniciler ASELSAN, ROKETSAN, MKEK  ve HAVELSAN arasında sözleşme imzalandı.
 
Törene, Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir, ASELSAN  Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Prof. Dr. Haluk Görgün, Savunma Sanayii  Başkan Yardımcısı Mustafa Şeker, Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) Kara Araçları  Daire Başkanı Ahmet Raci Yalçın, ASELSAN Genel Müdür Yardımcısı Mustafa Kaval,  HAVELSAN Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Hacı Ali Mantar, ROKETSAN Yönetim  Kurulu Başkan Vekili Mustafa Aysan, HAVELSAN Genel Müdürü Ahmet Hamdi Atalay'ın  yanı sıra ROKETSAN Genel Müdürü Selçuk Yaşar, BMC Yönetim Kurulu Başkanı Ethem  Sancak, Makine Kimya Endüstrisi Kurumu (MKEK) Yönetim Kurulu Başkan Vekili ve  Genel Müdür Vekili Mehmet Ünal ve BMC Yönetim Kurulu Üyesi Talip Öztürk katıldı.
 
 "Takımın koçu gibi kenardan müdahalelerle bu projeyi başarıyla  sonuçlandıracağız"
 
 Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir, törendeki  konuşmasında, projeyle ana oyuncuya destek olan bir dizi alt yüklenicinin de  devrede olduğu önemli bir çalışma yapıldığını söyledi.
 
Projenin bir takım oyunu gibi olduğunu dile getiren Demir, "Bu konuda  gerek kara gerek deniz ve gerek deniz sistemlerinde, çok sayıda oyuncunun el  birliği ile bir takım oyunu oynadığı ve alanlarında en iyilerin yer aldığı,  takımın başarıya ulaştığı bir proje ortaya koyuyor olacağız. Bu projede takım  kaptanı var ama herkes kendi sahası ile ilgili en iyiyi yapmakla sorumlu. Biz de  belki takımın koçu gibi kenardan böyle müdahalelerle bu projeyi başarıyla  sonuçlandıracağız." diye konuştu.
    
"Türk savunma sanayisinin güzide kuruluşları, stratejik partnerimiz"
 
BMC Yönetim Kurulu Başkanı Ethem Sancak da Altay tankının sahibinin  Türk milleti olduğunu vurgulayarak, projenin Türk harp sanayisinde ileri  atılımlarının önemli bir merhalesi olduğunu vurguladı.
 
Savunma Sanayii Başkanlığı'nın (SSB) tankın seri üretimindeki  sorumluluğu BMC'ye yüklediğini anımsatan Sancak, "Rekabetçi ortam içerisinde biz  bu çabayı gösterdik. Çok şükür bunun seri üretimi, BMC'nin liderliğinde  yapılacak. Ama gördüğünüz gibi 'Bir gülle bahar olmaz', tek başına BMC'nin  altından kalkabileceği iş değil bu. Türk savunma sanayisinin güzide kuruluşları,  stratejik partnerimiz." şeklinde konuştu.
 
Tankın yapımında stratejik partnerlerin yanında 200'e yakın milli  firmanın görev alacağını ve söz konusu firmaların alt yüklenici olarak bine yakın  KOBİ'nin çalışacağını belirten Sancak, bu süreçte 100 bine yakın insanın istihdam  edileceğini kaydetti.
 
Sancak, Altay tankının Türk savunma sanayisinin millileşmesi ve  yerlileşmesi stratejisinde bir eşik atlatacağını vurgulayarak, "Darısı milli  muharip uçağımıza, darısı uzay üssümüze, darısı Antartika'daki bilim merkezimize.  İnşallah uzun solukla bunların hepsini gerçekleştireceğiz. Ülkemizi 2023 yılında  muassır medeniyet dünyasının yıldızı haline getireceğiz." değerlendirmesinde  bulundu.
 
Törenin ardından Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı İsmail  Demir, proje paydaşlarının temsilcilerine hediye takdim etti.
 
Sözleşmeler, projenin yaklaşık yüzde 40'ını oluşturuyor"
 
ASELSAN, ROKETSAN, MKEK ve HAVELSAN ve BMC arasında atılan imzalarla,  Türkiye'nin milli ana muharebe tankı Altay'ın seri üretim hazırlıklarında en  önemli kilometre taşlarından biri tamamlanmış oldu.
 
Tankın seri üretim projesinde, ASELSAN atış kontrol sistemi ve aktif  koruma sistemi başta olmak üzere tank elektronik sistemlerinin üretiminden  sorumlu olurken ROKETSAN zırh sistemi, MKEK ana silah sistemi, HAVELSAN ise tank  ve sistemleri simülatörleri ilgili görevleri üstlenecek. İmzalanan bu  sözleşmeler, projenin toplam büyüklüğünün yaklaşık yüzde 40’ını oluşturuyor.
 
Proje kapsamında, Türkiye'nin milli ana muharebe tankı Altay, yakın  coğrafyadason dönemde yaşanan muharebe deneyimlerinden ve Türk Silahlı  Kuvvetleri'nin geleceğe yönelik ihtiyaçlarından yola çıkılarak geliştirilen yeni  koruma konseptine göre en üst seviyede manevra kabiliyeti, tank koruması ve ateş  gücüne sahip olacak şekilde T1 ve T2 olarak iki konfigürasyonda üretilecek.
 
40 adet üretilecek olan Altay T1, muharebe alanında karşılaşılabilecek  tüm tehditler dikkate alınarak geliştirilmiş olan; pasif, reaktif ve aktif koruma  bileşenlerinden oluşturulmuş, çepeçevre zırh koruması ile muharebe alanlarında  şimdiye kadar görülen en gelişmiş korumaya sahip ana muharebe tankı olacak.
 
Seri üretim başladıktan sonra ilk Altay T1, 18 ay içinde Kara  Kuvvetleri Komutanlığı’na teslim edilecek.
 

ETİKETLER