"Genel sağlığın vazgeçilmez bir parçası"

AA |  19 Mart 2019 Salı - 16:42 | Son Güncelleme : 19 03 2019 - 17:16

- İstanbul İl Sağlık Müdürlüğü Halk Sağlığı Başkanlığı Diş Hekimi Ayşe Songül Yargıcı, ağız, diş sağlığının genel sağlığın vazgeçilmez bir parçası olduğunu belirterek, ağız sağlığının genel sağlığa birçok etkisinin olduğunu bildirdi.


Yargıcı, Dünya Ağız Sağlığı Günü dolayısıyla yaptığı yazılı  açıklamada, ağız sağlığının, genel sağlığın, refah ve yaşam kalitesinin önemli  bir göstergesi olduğu aktararak, sistemik hastalıklardan diyabetin, kan şekeri  yüksekliği ve vücudun savunma sistemini baskılayıcı etkisi nedeniyle, ağız ve diş  sağlığını en fazla etkileyen hastalıklar grubu içerisinde yer aldığını vurguladı.
 
Yargıcı, ağız sağlığının genel sağlığa etkilerini şöyle sıraladı:
 
"Ağız diş sağlığı genel sağlığın vazgeçilmez bir parçasıdır. Kanıta  dayalı çalışmalara göre ağız sağlığının genel sağlığa birçok etkisi var. Ağız  enfeksiyonları üst solunum yolu hastalıklarını ve zatürre olma ihtimalini  arttırmaktadır. Diş eti ve mukoza hastalıkları diyabetin seyrini olumsuz yönde  etkilemekte ve komplikasyonlarını arttırmaktadır. Ağız içi bakterileri ile kalbin  iç duvarlarının enfekte olma ihtimalinin arttığı yönünde yakın bağlantı  bulunmaktadır. Diş eti hastalıkları kalp damar hastalıklarına yakalanma riskini  arttırmaktadır. Kontrol altına alınmayan diş eti hastalıkları gebelerde erken  doğum ve düşük kilolu bebek doğumu riskini arttırmaktadır. Ağız bakterileri mide  ülserasyonları oluşturan bakterilere depo görevi yapmaktadır. Ağız içi  bakterilerinin iltihabi eklem hastalıkları ile yakından ilişkisi bulunmaktadır."
 
 "Diş çürükleri, diş eti hastalıkları ve ağız kanserleri, ağız  sağlığını tehdit ediyor"
 
Dünyada ağız sağlığını tehdit eden en yaygın hastalıkların diş  çürükleri, diş eti hastalıkları ve ağız kanserleri olduğuna işaret eden Yargıcı,  şöyle devam etti:
 
 "Ağız hastalıklarının temel risk faktörleri arasında kötü beslenme,  hijyen eksikliği ve alkol-tütün tüketimi yer alıyor. Ağız sağlığını korumak için  etkin ağız bakımı, sağlıklı beslenmenin düzenlenmesi ve düzenli diş hekimi  kontrollerinin aksatılmaması ve gerekli durumlarda koruyucu florür  uygulamalarının yapılması gerekli."
 
Etkin ağız bakımının ağız sağlığının korunmasında son derece önemli  olduğuna dikkati çeken Yargıcı, özellikle büyüme ve gelişme çağında kalsiyum,  fosfor ve flor içeren çiğneme yoğunluklu besinler tüketilmesi gerektiğini  vurguladı.
 
 "Beslenmeye dikkat"
 
Yargıcı, ağız ve diş sağlığı için A, D ve C vitamininden zengin  besinler, et, süt ve süt ürünleri, yeşil yapraklı sebzeler, yumurta, balık, sarı  renkli sebze ve meyvelerin yeterince tüketilmesi gerektiğini belirterek, şu  bilgileri verdi:
 
 "Nişastalı, şekerli ve dişlere yapışan türdeki gıdaların sınırlı  miktarda ve tükürük akışının daha çok olduğu ana öğünlerde tüketilmesi tercih  edilmeli, yemek aralarında dişlere zararlı ürünler değil, elma, havuç, yer  fıstığı gibi mekanik temizliğe yardımcı olan ve tükürük akışını arttıran gıdalar  tüketilmelidir. Ayrıca, yılda iki kez düzenli olarak diş hekimi kontrolüne  gidilmelidir. Diş hekimi kontrolü mevcut sorunların tedavisinin yanı sıra, çürük  ve diş eti hastalıklarının önlenmesine yönelik koruyucu programlar  uygulanabilmesi açısından da önemlidir. Özellikle planlı gebelik öncesinde ağız  diş kontrolleri ihmal edilmemelidir. İlk dişleri çıktığında ya da bir yaşından  itibaren çocukların düzenli diş hekimi kontrolleri başlatılmalıdır."
 
  Yargıcı, sözlerini, "Ağız diş sağlığının korunmasında etkin ağız  bakımı, sağlıklı beslenme, düzenli diş hekimi kontrolleri, koruyucu florür  uygulamaları ihmal edilmemeli, tütün ürünleri ve alkol tüketiminden  kaçınılmalıdır. Çocukların tükettiği atıştırmalık besinlerin çoğu şeker içermekte  ve diş çürüklerine neden olabilmektedir. Bu nedenle besinlerin seçimi önemlidir."  diye tamamladı.
 

ETİKETLER