"ABD, Suriye'de İran'ın genişlemesine suskun"

17 Temmuz 2017 Pazartesi - 14:33 | Son Güncelleme : 17 07 2017 - 14:47

Suriye'de Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) bünyesindeki Güney Cephesi (Ec-Cephe ec-Cenubiye) temsilcisi Hasan İbrahim, ABD'nin, İran destekli güçlerin Suriye'nin Irak sınırına ilerlemelerine sessiz kalmasını eleştirirken, ateşkes ihlallerini de Tahran destekli güçler ve Esad rejiminin sürdüreceklerini söyledi.


Suriye'nin güneyindeki Dera, Kuneytra ve Süveyde illerinde aktif  muhalif grubun temsilcisi İbrahim, görüşmeler için bulunduğu İsviçre’nin Cenevre  kentinde AA muhabirine değerlendirmelerde bulundu.
 
İran destekli yabancı terörist grupların Irak sınırına ulaşmasına  değinen İbrahim, "Şii milislerin ilerlemesi ABD'nin gözü önünde oldu. ABD'nin  Suriye'de İran'ın genişlemesine karşı tavrı açıklamalardan ibaret." dedi.
 
İbrahim,  İran'ın ana hedefinin, Tahran-Bağdat-Şam-Beyrut koridorunu  açmak olduğunu belirterek, "İran bu büyük hedefi gerçekleştirmek için Irak'taki  nüfuzundan ve Suriye'deki milislerinin varlığından faydalanmaya çalışıyor."  ifadelerini kullandı.
 
İran ve Beşşar Esed rejiminin Astana toplantılarında varılan ateşkes  anlaşmalarına sadık kalmayacaklarını düşündüğünü vurgulayan İbrahim, şöyle devam  etti:
 
 "Rejim ve İran destekli milisler, ateşkes anlaşmalarını askeri  operasyon yapmak için fırsat görüyor. İhlallerini sürdürecekler. Biz, nefsi  müdafaa kapsamında bize karşı düzenlenen operasyonlara karşılık vermek için  hakkımızı saklı tutuyoruz."
 
Güney için ateşkes anlaşması
 
Güney Cephesi temsilcisi, ABD, Rusya ve Ürdün'ün 9 Temmuz'da yürürlüğe  giren ve Dera ile Kuneytra illerini kapsayan ateşkes anlaşmasıyla ilgili şunları  kaydetti:
 
"Henüz anlaşmanın içeriğiyle ilgili bilgimiz yok. İlk günden rejim ve  İran güçlerinin ihlalleri başladı. İhlaller Dera merkez ve doğu kırsalında  yaşandı. Dera'nın doğu kırsalında Lacat bölgesi ve Kuneytra'ya bağlı Samadaniye  bölgesinde yaşandı. Samaniye bölgesinde saldırgan güçler ilerleme de kaydetti.  Ateşkesin tam olarak nereleri kapsadığı da açıklanmadı. Ayrıca, ateşkesin  kapsayacağı ve dışında kalacak bölgeleri demografik ve coğrafik bağlılıkları  nedeniyle ayırt etmek çok zor."
 
Geçen ay başında terör örgütü DEAŞ, binlerce kilometrekare alandan  çatışmaksızın çekilmiş, böylece İran destekli güçler, Humus ilinin  güneydoğusundaki çöl bölgesinden Irak sınırına ilerlemişti.