"AB'den en kısa zamanda ayrılmamız gerektiğine inanmayı sürdürüyorum"

AA |  11 Nisan 2019 Perşembe - 7:13 | Son Güncelleme : 11 04 2019 - 7:13

İngiltere Başbakanı Theresa May, Brexit'in 31 Ekim'e ertelenmesine karşın Brexit anlaşmasını mayıs ayının ilk üç haftası içinde parlamentodan geçirmeyi başarmaları halinde AB'den 1 Haziran günü resmen ayrılabileceklerini söyledi.


 İngiltere'nin AB ayrılma tarihinin 31 Ekim'e ertelendiği liderler  zirvesinin ardından basın toplantısı düzenleyen  İngiltere Başbakanı Theresa May, ülkesinin Birlik'ten bu  tarihten önce de ayrılabileceğini söyledi.  "Brexit'in en geç ekim sonuna ertelenmesini kabul ettim." bilgisini  veren May, "AB'den bir anlaşmayla en kısa zamanda ayrılmamız gerektiğine inanmayı  sürdürüyorum." değerlendirmesinde bulundu.
 "AB, bu uzatmanın Brexit anlaşmasının İngiliz Parlamentosundan onay  almasıyla daha erken sonlandırılabileceğini kabul etti." diyen May, bunu AB  liderlerinden talep edenin kendisi olduğunu söyledi.
"Brexit anlaşmasını mayısın ilk üç haftası içinde parlamentodan  geçirmeyi başarırsak, Avrupa seçimlerine girmek zorunda kalmayacağız ve AB'den 1  Haziran Cumartesi günü resmen ayrılabileceğiz." ifadesini kullanan May,  İngiltere'nin bu uzatma süresince AB üyeliğinin getirdiği bütün haklara ve  sorumluluklara sahip kalacağını kaydetti.
 
Parlamentoyu suçladı
 
İngiltere'nin öngörüldüğü gibi 29 Mart'ta AB'den ayrılamamış  olmasından parlamentoyu sorumlu tutan May, "Ben AB'den ayrılmak için üç kez oy  verdim ama parlamentoda çoğunluk sağlanamadı." dedi.   May, partisinin liderliğini ve başbakanlığı sürdürüp sürdürmeyeceği  konusundaki soruları ise yanıtlamaktan kaçındı. Theresa May, zirvede alınan kararlarla ilgili olarak bugün  parlamentoyu bilgilendireceğini de sözlerine ekledi. Bugün gerçekleştirilen Brexit gündemli AB liderler zirvesinin sonuç  bildirgesinde, "31 Ekim 2019'a kadar geçerli olacak erteleme, sadece gerekli  olduğu kadar uzatılmalıdır. Eğer ayrılık anlaşması taraflarca bu tarihten önce  onaylanırsa, Brexit bir sonraki ayın ilk gününde gerçekleşir." ifadelerine yer  verilmişti. İngiltere 23 Haziran 2016'da yapılan referandumla AB'den ayrılma  kararı almış, 2 yıl sürmesi öngörülen ayrılık süreci 29 Mart 2017'de resmen  başlatılmıştı. İngiliz hükümetinin AB ile vardığı Brexit anlaşmasının İngiliz  parlamentosunda üç kez reddedilmesinin ardından 29 Mart'ta gerçekleşmesi gereken  Brexit, 12 Nisan'a ertelenmişti.