"21'inci yüzyılda en büyük sağlık tehdidi olabilir"

AA |  04 Aralık 2019 Çarşamba - 11:32 | Son Güncelleme : 04 12 2019 - 11:32

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), aşırı sıcaklıklar, stres, sıtma ve kolera gibi hastalıklarla insan sağlığına doğrudan zarar veren iklim değişikliğinin, 21'inci yüzyılda en büyük sağlık tehdidi olabileceği uyarısında bulundu.


İspanya'nın başkenti Madrid'de pazartesi günü başlayan Birleşmiş  Milletler (BM) İklim Değişikliği Taraflar Konferansı'ndan (COP25) bir gün sonra,  DSÖ iklim değişikliğine yönelik yeni raporunu açıkladı.
 
BM'nin alt kuruluşlarından DSÖ'nün 101 ülkede yaptığı araştırma  sonuçlarına göre hazırlanan raporda, pek çok ülkenin iklim değişikliğine karşı  hazırladıkları planları hayata geçirmediklerinin altı çizildi.
 
"İklim değişikliğinin etkilerinden insan sağlığını korumak her  zamankinden daha acildir." ifadesine yer verilen raporda, ülkelerin gittikçe  artan bir şekilde iklim değişikliğine önem vermesinin yeterli olmadığına vurgu  yapıldı.
 
Raporda, iklim değişikliğine yönelik plan ve stratejileri hayata  geçirebilmesi için ülkelerin gerekli finansmanın sadece yüzde 38'ini tedarik  edebildiği, bu durumun da endişe verici olduğuna işaret edildi.
 
İklim değişikliğinin, aşırı sıcaklıklar, stres, kolera ile sıtma dahil  sivrisinek kaynaklı hastalıklarla insan sağlığına doğrudan zarar verdiği ifade  edilen raporda, bu sorunun potansiyel olarak "21'inci yüzyılda en büyük sağlık  tehdidi olabileceği" uyarısı yapıldı.
 
DSÖ Genel Direktörü Tedros Adhanom, rapora ilişkin yaptığı açıklamada,  "İklim değişikliği sadece gelecek nesillerin ödemesi gereken bir fatura değil,  aynı zamanda insanların günümüzde sağlıklarıyla ödedikleri bir bedeldir."  ifadesini kullandı.
 
Adhanom, ülkelerin "iklim değişikliğine karşı harekete geçmek ve insan  sağlığının günümüzde ve gelecekte korunması için ihtiyaç duydukları kaynaklara  sahip olmalarının ahlaki bir zorunluluk" olduğu değerlendirmesinde bulundu.