"2018 Türkiye, Fransa ve Türkiye AB ilişkilerinde kritik bir yıl"

DHA |  12 Şubat 2018 Pazartesi - 17:19 | Son Güncelleme : 12 02 2018 - 17:19

Paris Bosphorus Enstitüsü Bilim Kurulu Toplantısı, Enstitü Başkanı Dr. Bahadır Kaleağası, 2018 yılının Türkiye'nin Fransa ve Avrupa Birliği (AB) ile ilişkilerinde "kritik bir yıl" olduğuna işaret etti ve Enstitü olarak üzerlerine düşeceklerini yapacaklarını vurguladı.


Aynı zamanda Türk Sanayici ve İş İnsanları Derneği'nin (TÜSİAD) Genel Sekreteri ve Yönetim Kurulu Üyesi olan Kaleağası ve Bilim Kurulu Eş Başkanları N. Ümit Boyner ve Augustin de Romanet başkanlığında Pariste düzenlendi. Toplantı sırasında 2013 senesinden bu yana Bilim Kurulu Eş Başkanlığını yürüten American Express ve Suez Bağımsız Yönetim Kurulu Üyesi Anne Lauvergeon, görevini ADP Yönetim Kurulu Başkanı Augustin de Romanetye devretti.
 
Görev devri hakkında konuşan Augustin de Romanet, Türkiye  Fransa arasındaki ekonomik, siyasi ve kültürel ilişkilerin geliştirilmesi amacını haiz Institut du Bosphoreun Bilim Kurulu Eş Başkanlık görevini üstlenmiş olmaktan ötürü büyük mutluluk duyuyorum" ded ve ekledi:
 
"ADP Grubu, bünyesinde gerçekleştirdiği nitelikli ve verimli tartışmalar vesilesiyle iki ülke arasındaki ilişkilerin geliştirilmesine katkıda bulunan Institut du Bosphorea kararlılıkla desteğini sürdürmektedir. ADP Grubunun Türkiyedeki stratejik yatırımlarını 2017 yılında daha güçlendirmiş olması iki ülkenin ekonomik aktörleri arasındaki ortaklığın önemli bir göstergesidir. Enstitü kuruluşundan bu yana Fransa  Türkiye arasında sivil toplum diyaloğunun geliştirilmesinde önemli bir boşluğu doldurmayı başardı. Bu ilişkilerin geliştirmesine katkı sunmayı arzu ediyorum."
 
Dr. Bahadır Kaleağası da, Augustin de Romanetnin vizyonu ve zengin deneyimi ile Enstitünün çalışmalarına yeni bakış açıları kazandıracağını ifade ederek, "2018 yılı, hem Türkiye  Fransa hem de Türkiye  AB ilişkilerinde kritik bir yıl... Enstitü olarak üzerimize düşen sorumluluğun bilincinde çalışmalarımıza hızla devam edeceğiz dedi.
 
Bilim Kurulu Toplantısı bünyesinde Galatasaray Üniversitesi Öğretim Görevlisi Prof. Füsun Türkmen, TAV Holding CEOsu Sani Şener ve Fransa Avrupa Hareketi Başkanı Yves Bertoncininin giriş konuşmaları ile başlayan ve Fransanın önde gelen düşünce kuruluşu temsilcilerinin katılımıyla gerçekleştirilen oturumda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğanın 5 Ocak tarihli Paris ziyaretinin akabinde, Türkiye  AB ilişkileri perspektifinde Türkiye  Fransa ikili ilişkilerine yönelik beklentiler konusu değerlendirildi.
 
Paris Bosphorus Enstitüsü Bilim Kurulu toplantısı vesilesi ile Pariste bulunan Kaleağası, TÜSİADın Fransadaki muadil örgütü MEDEF Genel Sekreteri Michel Guilbaud, IRIS (Institute of Strategic and International Relations) Direktör Yardımcısı Didier Billion, Fransa Senatosu Onursal Genel Sekreteri ve Fransa Anayasa Hukukçuları Derneği Başkan Yardımcısı Alain Delcamp, Fransa Ulusal Meclisi Dışişleri Komisyonu Başkan Yardımcısı Jacques Maire ve medya temsilcileri ile temaslarda bulundu.
 
Temaslar sırasında, iki ülke arasında ekonomik ilişkilerde yaşanan sorunlar ve fırsatların yanı sıra, Türkiye ile AB arasındaki ilişkinin katılım müzakereleri çerçevesinde yürütülmesinin gerekliliği ve alternatif yollara sapılmasının hem Türkiye hem de AB tarafı için yaratacağı riskler gündeme alındı.