"10 gün içerisinde deprem olacak" iddialarına, Üşümezsoy'dan açıklama

AA |  10 Eylül 2017 Pazar - 0:29 | Son Güncelleme : 10 09 2017 - 0:33

Prof. Dr. Üşümezsoy, gazetecilerin "10 gün içerisinde büyük bir deprem olabilir mi?" sorusunu, "Büyük depremlerden sonra hep öyle söylentiler oluyor." diye yanıtladı.


Üşümezsoy, Bodrum ilçesinde düzenlenen deprem konferansında  gazetecilere yaptığı açıklamada, Gökova Körfezi'nde 2005 yılından bu yana  yaptıkları araştırmada, bölgede 6,5 büyüklüğündeki bir depremin olacağını tahmin  ettiklerini söyledi.
 
Bodrum depreminde 1933 yılında Muğla ve Gökova Körfezi'nin doğu  kesiminin etkilendiğini, 1957 yılında da Yunanistan'ın İstanköy (Kos) Adası'nın  Güney Doğu Bölgesine giden kesimde bir yırtılma olduğunu belirten Üşümezsoy,  "Bunun arasında 40 kilometrelik bir bölümde yırtılma oldu. İşte bu depremde bu  yırtılmadan kaynaklandı. 2005'te de 2010'da da sürekli bir kısmı karaya doğru  giden depremler oluyor. Bir kısmı denizin üzerinde. Bunlar da bu fay üzerinde  birikmiş stresi boşaltmasını gösteriyor." diye konuştu.
 
Bölgedeki artçı depremlerin bir süre devam ettiğini hatırlatan  Üşümezsoy, şöyle devam etti:
 
"Bodrum ve Datça arasındaki Gökova Körfezi'ndeki blok 1,5 metre kadar  aşağı kaydı. Bu yaşanınca ana fayda bir dizi faylar oluştu. Onlar kırılgan ve sığ  faylardı. Önemli bir deprem yapmazdı. Aynı şekilde Bodrum'da Körfez içindeki  faylardan sonra karaya doğru geçen artçılar oldu. Ana fay düzlemi bir şekilde  hareket ediyor. Bodrum'un karasındaki temel kırılgan kireç taşlarından oluşuyor.  Bodrum bu yüzden şanslı. Bunun için de dere yatağı olan kesimler riskli  olabilir."
 
"Afrika'daki hareketlenme bölgeyi gerdi"
 
Bundan sonra Ören ve Gökova'nın riskli bir bölge olduğunu anlatan  Üşümezsoy, İstanköy'ün güneye doğru giden bölümünün riskli olduğunu söyledi.  Mazı'dan Bodrum'a gelen, Kara Ada'nın güneyine gelen kesim ve Kos ile Turgutreis  arasındaki kesimin iki depremde kırıldığını belirten Üşümezsoy, "Onun önündeki  artçılar kırıldı. Kuzey'e doğru göçerek Bodrum üzerindeki kırıklar buradan aldığı  stresle kırıldılar." dedi.
 
Afrika'daki hareketlenmenin bölgeyi gerdiğini anlatan Üşümezsoy,  "Girit'in altına Afrika giriyor ama gerileyen bir girme. Akdeniz plakası ağır  olduğu için sürekli Libya'ya doğru bükülerek gidiyor." ifadesini kullandı.
 
Meksika'daki depreme de değinen Üşümezsoy, "Fayın uzunluğu ve  genişliğini hesapladığımız zaman, 20 bin metrekarelik bir yüzey yırtılarak  hareket ediyor. Bu, çok uzun bir fay. Yaklaşık bin metreden daha uzun bir fayın  yırtılmasıyla oluşan bir deprem. Pasifik plakası Kıta'nın altına dalarak hareket  ediyor. Bu dalma da pasta gibi hareket ediyor, yılda 4 santim." dedi.
 
Midilli'nin depremlerle genişlediğini ifade eden Üşümezsoy, "Midilli,  arkasından Sığacık ve Kuşadası genişliyor. Didim'in güneyi, Bodrum genişliyor.  Rodos'un güneyi genişliyor. Bu genişleme, yılda 30 milimetreyi buluyor."  açıklamasında bulundu.
 
Üşümezsoy, gazetecilerin "10 gün içerisinde büyük bir deprem olabilir  mi?" sorusunu, "Büyük depremlerden sonra hep öyle söylentiler oluyor." diye  yanıtladı.